İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili, 15 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıdan suçlu bulundu - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili, 15 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıdan suçlu bulundu

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekili, 15 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıdan suçlu bulundu

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'den bir milletvekili olan Imran Ahmad Khan, 2008 yılındaki bir etkinlikte 15 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulundu. Şu adan 29 yaşında olan müşteki, Khan'ın kendisini üst kata çıkardığını ve cinsel saldırıdan önce birlikte cinsel içerikli film izlemelerini istediği belirtti. Daha sonra yatağına girdikten sonra Khan'ın yavaşça dokunmaya başladığını söyleyen müşteki, durmasını istemesine karşın devam ettiğini anlattı.

 - Güncelleme:

Wakefield milletvekili Imran Ahmad Khan, Staffordshire bölgesindeki bir evde, Ocak 2008'de düzenlenen bir partide erkek çocuğuna elle sarkıntılık ettiği suçlamasını reddediyordu.

Mahkemede, Khan'ın çocuğu içki içmeye zorladığı, üst kata çıkardığı ve cinsel saldırıdan önce birlikte cinsel içerikli film izlemelerini istediği belirtildi. 48 yaşındaki Khan, bir hafta süren yargılamadan sonra suçlu bulundu. Khan, karara itiraz edeceğini açıkladı.

Savcı Sean Larkin, jüri üyelerine Khan'ın çocuğun yatağına girdiğini ve "dokunduğunu" belirtti. Şu anda 29 yaşında olan müşteki, saldırının kendisini "korkuttuğunu ve şoke ettiğini" söyledi.

Müşteki ifadesinde, Khan'ın kendisine "yavaşça dokunmaya" başladığını ve durmasını istemesine karşın devam ettiğini anlattı. Ayrıca "Nefesi giderek hızlanıyordu, ellerini defalarca geriye ittim ama dokunmaya devam etti" dedi. Olayın hemen ardından eve polis çağrıldığı, ancak çocuğun o dönem şikayette bulunmak istemediği ifade edildi.

Adı açıklanmayan müşteki, 2019'da Khan'ın genel seçimlerde milletvekili adayı olduğunu öğrendiğinde, Muhafazakar Parti ile temasa geçtiğini, seçilince de polise ihbarda bulunduğunu söyledi.

Müştekinin ağabeyi de milletvekilinin aynı partide kendisine "gerçek bir İskoç" olup olmadığını sorduğunu, daha sonra da geleneksel İskoç eteği kiltini kaldırıp eliyle üzerine yüklendiğini anlattı.

Bir başka tanık da 2010'da Pakistan'daki bir partide viski ve esrar içmelerinin ardından uyandığında Khan'ı kendisine cinsel saldırıda bulunurken yakaladığını aktardı.

Khan ise gencin sadece dirseğine dokunduğunu ileri sürdü ve gencin cinsel kimliği konusundaki kafa karışıklığıyla ilgili bir konuşmanın adından çok sinirlendiğini savundu.

Muhafazakar Parti üyeliği askıya alınan milletvekili, jürinin beş saat süren değerlendirmesinden sonra suçlu bulundu. Yargıç, Khan'ın cezasının ileri bir tarihte açıklanacağını belirtti.

Khan, bir yıldan fazla hapis cezası alırsa Avam Kamarası'ndan atılabilir. Muhalefetteki İşçi Partisi ise kararın ardından Khan'ın derhal istifa etmesi gerektiğini bildirdi.

BBC

Staffordshire Milletvekili Muhafazakar England Dünya Haberler

Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.
title