Haberler
BBC

Güney Afrika'daki Üniversitede Nazi Posteri Gerilimi

Ülkenin önde gelen üniversitelerinden Stellenboch, okulun kampüsünde asılan ve büyük tartışmaya neden olan, Nazi dönemi esintili posterlerle ilgili soruşturma başlattı.

Güney Afrika'nın önde gelen üniversitelerinden biri, okulun kampüsünde asılan ve büyük tartışmaya neden olan, Nazi dönemi esintili posterlerle ilgili soruşturma başlattı.

Stellenboch Üniversitesi'nin kampüsüne, Nazi dönemindeki bazı posterlerin üzerindeki yazılar değiştirilerek "Stellenboch için Mücadele Et" yazılı posterler asıldı.

Üniversitenin bir sözcüsü yaptığı açıklamada, "ırk üstünlüğünü ve kampüsü kutuplaştırma çabalarını" kınadığını belirtti.

Güney Afrika'da, 1994'te ırk ayrımına dayalı apartheid rejiminin sona ermesi sonrası üniversite ırkçılıkla ilgili tartışmaların konusu olmaya devam ediyor.

Beyaz azınlığın yönetimine dayanan rejim döneminde üniversite, Afrikanca dilini konuşan beyazların gittiği elit bir kurumdu.

Şu anda tüm ırklardan Afrikalılara açık olan üniversite; dil politikası, öğrenim ücretleri ve ırkçılık iddiaları nedeniyle protestolarla karşılaşıyor.

2015 yılında üniversite yönetimi, üniversitenin eğitim dilinin Afrikanca kalması yönünde karar almış, İngilizce'ye dönüş çağrılarını reddetmişti.

Güney Afrika'daki siyahların büyük bölümü Afrikancadan ziyade İngilizce konuşmayı tercih ediyor.

'Yeni sağ' imzası

Tartışma yaratan posterlar "Yeni Sağ" imzasıyla yayımlandı. "Anglo-Afrikan" öğrenciler "Stellenboch için mücadele etmek adına" Perşembe günü düzenlenecek bir toplantıya çağrıldı.

Posterler Nazi yönetimi döneminde Almanya'da kullanılmıştı ve üzerlerinde "Führer ve halk için mücadele eden Alman öğrenci" gibi ifadeler yer alıyordu. Onları kimin hazırlayıp astığı ise bilinmiyor.

Üniversite, "kesinlikle kabul edilemez" ve "son derece saldırgan" olarak yorumladığı olayla ilgili üç şüphelinin tespit edildiğini açıkladı.

BBC

Desmond Tutu Güney Afrika Dünya Haberler

Yaşam belirtisi yok! İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

Yaşam belirtisi yok! İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title