Haberi Paylaş
BBC

Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti

Dünya Haberleri

Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti

İngiltere'de 17 bin 500 kişiden gelen verilere göre, Covid testi pozitif çıkanların en yaygın bildirdiği semptom artık boğaz ağrısı. Öne çıkan diğer belirtiler ise baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük oldu.

İki yılı aşkın hayatımızda olan Covid virüsü belirtilerinin görülme sıklığı değişti. İngiltere'de 17 bin 500 kişiden gelen verilere göre, Covid testi pozitif çıkanların en yaygın bildirdiği semptom artık boğaz ağrısı. Öne çıkan diğer belirtiler ise baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük olarak birbirini takip etmektedir.

LİSTEDE İLK SIRADA YER ALAN BELİRTİ

İngiltere'de Ulusal Sağlık Sistemi'nin listesinde ilk sıralarda yer alan yüksek ateş, koku ve tat kaybı, son dönemdeki hastalarda eskisine göre çok daha nadir görülüyor. Ayrıca ses kısıklığı, hapşırma, yorgunluk, kas ağrısı ve baş dönmesi sık bildirilen belirtiler arasında yerini alıyor.

Zoe App adlı uygulamanın verilerine göre, öne çıkan 20 covid belirtisi sırasıyla açıklandı. BBC, bu tablonun diğer araştırmalarla da tutarlı olduğunu teyit etti. İngiltere'de rastgele seçilen 150 bin kişinin verilerine dayanan React-1 araştırmasına göre, pandeminin başından bu yana Covid semptomları değişti. Bilim insanları, bunun nedeninin virüsün zaman içerisindeki değişimi ya da mutasyonu olabileceğini kaydediyor.

Covid belirtilerinin görülme sıklığı değişti

OMİCRON VARYANTI HAKİM TÜR

Orijinal Wuhan varyantından bu yana birçok Covid varyantı ortaya çıktı. Son olarak Omicron varyantı hakim tür haline geldi. Imperial College London'dan React-1 araştırmacıları, bu varyantta koku ve tat kaybının en az görülen belirtiler olduğunu kaydetti. Bunun yerine hastalar daha çok grip benzeri semptomlar bildirdi. Bu yılın Mart ayında hızla yayılan Omicron'un BA.1 ve BA.2 tipleri, bu değişimi getirdi. Ardından Omicron'un iki alt varyantı, BA.4 ve BA.5 hakim hale geldi ve virüsün yayılma hızını artırdı.

BBC

Koronavirüs England Omicron tat Sağlık Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.
title