Çin, koronavirüse karşı "yüzde 99 etkili olacak" aşı geliştirdi - Haberler
Haberi Paylaş

Çin, koronavirüse karşı "yüzde 99 etkili olacak" aşı geliştirdi

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de Sinovac şirketinin ve Çinli bilim insanlarının, yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdikleri açıklandı. "CoronaVac" olarak adlandırılan aşının şu anda klinik denemelerde ikinci aşamada olduğu ifade edildi.

Çin merkezli Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanlarının yüzde 99 oranında başarı olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdikleri duyuruldu.

İngiliz medyası, aşının şu anda klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak klinik deneylerde yer aldığını bildirdi. Sinonav'ta çalışan bilim insanı Luo Baishan'ın, aşının yüzde 99 oranında başarı olacağından emin olduklarını söylediği aktarıldı.

AŞININ ADI 'CORONAVAC'

İngiliz medyasındaki habere göre, aşının adı 'CoronaVac' olarak belirlendi. Maymunlarda denenen aşının, maymunları koronavirüsten koruduğu öne sürüldü. Sinovac'ten yapılan açıklamada, "Sinovac Biyotek'te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 farklı koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra, maymunlar, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiçbiri enfeksiyon göstermedi" ifadeleri kullanıldı.

"HALA İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİ GEREKİYOR"

Sinavoc'ten yapılan açıklamada, maymunlarda elde edilen başarının ardından insanlarda da aşının denenmesi gerektiği ve 3 aşamalı olacağı aktarıldı. Ancak Sinovac, henüz bahsi geçen aşı hakkında tartışmak için çok erken olduğunu, bazı Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını bildirdi.

Haberler.com - Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Arif:

İçine hangi hastalıları enjekte edecekler acaba ilerde aşılan bireylerde kanser vs. . gibi hastalıklar çıkacak ve ilaç sanayi için tirli yon dolarlık bir pazar oluşacak.

İlgazli:

3 aydır aynı muhabbet bulduk bulacaz denemede birazdan

Alp Eren:

İyi valla hem virüsü tüm dünyaya yay sonrada aşısını buldum de Dünya pazarında sat. . . Zaten biliyordunuz virüsü durduracak aşı elinizdeydi yoksa Çin diye bir şey kalmazdı. . .

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title