Haberler

AK Parti Kayseri Milletvekili Atçı: Mültecilerin demografik yapıları bizimle aynı, onları yabancı kabul edemeyiz

Abone Ol

Türkiye'deki mültecilerle ilgili gelişmeler uzun süredir kamuoyunun gündeminden düşmezken, AK Partili Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin mülteciler için bir cazibe merkezi ve uğrak yeri olduğunu belirten Atçı, "Demografik yapıları bizimle aynı. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz onlar" ifadesini kullandı. Atçı'nın sözleri kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Türkiye'de sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

"TÜRKİYE MÜLTECİLERİN BİZZAT CAZİBE MERKEZİ"

Canlı yayında sığınmacılar hakkında değerlendirmelerde bulunan AK Partili Atçı, "Türkiye tabii ki bu mültecilerin hem bizzat cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var" dedi. Atçı, "Demografik yapısı bizimle aynılar. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz" ifadelerini kullandı.

"SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU DİYENLER VAR"

Nergis, "Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye'de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, ciddi anlamda Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Nitekim işverenlerden duyuyoruz; 'Eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar' Bunu geniş kapsamlı, çok yönlü düşünmek lazım" dedi.

"ONLARI YABANCIYMIŞ GİBİ KABUL EDEMEYİZ"

Bütün dünyada savaşların, açlığın, ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Nergis, bu nedenle bir göç hareketi olduğunu kaydetti. Nergis, "Bu hareket dolayısıyla Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Suriye'de iç savaştan kaynaklı Esed'in zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik, Nitekim bir milyonu geri döndü, bir kısmı Avrupa'ya geçti. Bir kısmı Türkiye'de halen ikamet ediyor. Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle aynılar. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var. İnsanı anlamda düşündüğümüzde bunlarla tarihsel akrabalığımız var. Halep'ten, İdlip'ten, Şam'dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz. Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi" şeklinde konuştu.

"GÜNEYDEKİ İLLERİMİZDE CİDDİ ANLAMDA SURİYELİ VAR AMA SIKINTI YAŞANMADI"

Terörün önlenmesi için, bölgede güvenli yaşam alanı oluşması için Türkiye'nin ciddi çalışmalar yaptığını dile getiren Nergis, "Türkiye, Suriye'den gelen mültecilerle alakalı insani anlamda çok ciddi bir fedakarlık yaptı, halkımızda ciddi bir fedakarlık yaptı. Güneydeki illerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş'a baktığımız da ciddi anlamda Suriyeli mülteci barındırıyor. Orada ciddi bir sıkıntı, kaos ortamı doğmadı" dedi.

MÜLTECİLERLE İLGİLİ SÖZLERİ SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'nın mültecilerle ilgili sözleri sosyal medyada kısa sürede gündem olurken, çok sayıda kullanıcı AK Partili vekilin sözlerini alıntılayıp yorumda bulundu.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Dünya

Hülya Nergis AK Parti Kayseri Suriye Dünya Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yorumlar (46)

Uğur UYSAL:

Herşeyi geçtim acaba her hangi biriyle yüz yüze gelmişler mi acaba da demokrafik yapılarının ne olduğunu nasıl olduklarını biliyorlar acaba.

Yanıtla00
Hakan Saglam:

Cebinden kac kurus vermis bir desin hele

Yanıtla00
Ali Yeğin:

Öğrenci adı altında afrikadan kafilelerle gelip ülkemin imkanıyla okuyup buradan vatanlarına para gönderiyorlar.Benim vatandaşımın imkanları gasp ediliyor.

Yanıtla11134
Selim Bayraktar:

onlar ne anlar milletin halinden onun çevresinde suriyeli yok ki her yeride öyle sanıyor nasıl ciddi derecede sayılarının arttığından haberi bile yok

Yanıtla15194
Dr.Kimbel:

85 milyona sorsanız suriyeli afganlı afrikalı istemiyoruz derler siz inadına din kardeşinden bahsediyorsun binlerce Türk evladı şehit verdik suriyeliler gitsin vatanını savunsun Ukraynalı gibi

Yanıtla14193
Hakan Soyadi:

sen kimin vekilisin 1 türkiye vatandaşını hayatında şöyle savundunmu acaba sen ???

Yanıtla24389
Umit Cetin:

sorsan millet aç sokaklar araba dolu obezite olmuş herkes enflansyon her zaman vardı zamanla düzelecek sadece sabredelim

Yanıtla32119
Ali ege:

Laaa bi gittt....

7146
Selim Bayraktar:

şaka mısın lan sen, dalga mı geçiyorsun sen insanlarla

128
Sadullah sıtkı:

gerçekten insanlar nankör ilkkez asgeriye ücret yüzde elli arttı ben yıllardan beri kiradaydım ev aldım arabamda var sırada yazlığı tamırata sokmayı düşünüyorum.Biraz şükredin enf.geçici herşey düzelecek 2055 e kadar şans verin bakın neler olacak daha

Yanıtla29931
Tüm 46 yorumu okumak için tıklayın
title