Haberi Paylaş

Abdülhamid Han gemisinin göreve başlamasıyla paniğe kapıldılar! Yunan medyasında gündem yine Türkiye

Dünya Haberleri

Türkiye'nin Mavi Vatan'daki en modern ve en güçlü gemisi Abdülhamid Han'ı ilk görevine uğurlaması Yunanistan'da paniğe neden oldu. Günlerdir sosyalist lider Androulakis'ın dinlenmesini manşetlere taşıyan Yunan medyası, bir anda gündemini yine Türkiye'ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abdülhamid Han gemisine helikopterden baktığı fotoğrafları manşet yapan basın kuruluşları, "Türkiye kendine ait payı istiyor" ifadelerine yer verdi.

Türkiye enerji alanında yaptığı atağa bir yenisini daha ekledi. 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle bugün Mersin'den ilk seferine uğurlandı. Hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle "Mavi Vatan"daki filonun "en güçlüsü" olarak görev yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Kanuni ve Yavuz'un ardından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi oldu.

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda etkin araştırma yürütülmesinde önemli rol oynayacak. Abdülhamid Han sondaj gemisi 7 Ekim'e kadar Doğu Akdeniz'de olacak. Hidrokarbon arama çalışmalarını, Gazipaşa'nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda yürütecek.

İhtişamıyla dikkati çeken Abdülhamid Han gemisi, Yunanistan'da paniğe neden oldu. Günlerdir, Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis'in cep telefonuna casus yazılım yerleştirildiği ve yasa dışı şekilde dinlendiği yönündeki iddiaları haberleştiren Yunan medyası, bir anda gündemini yine Türkiye'ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni nesil sondaj gemisi Abdülhamid Han'a helikopterden baktığı fotoğraflar, dakikalar içinde Yunan medyasında manşet oldu.

Yunan Kathimerini gazetesi, Abdülhamid Han gemisinin göreve çıkışını haberleştirerek rotadaki belirsizliğin sona erdiğini belirtti. Aynı gazetede yayınladığı bir analizde "Türkiye, yıkıcı uluslararası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor" ifadelerini kullandı.

Abdülhamit Han gemisinin göreve başlamasıyla paniğe kapıldılar! Yunan medyasında gündem yine Türkiye

CNN Yunanistan da Abdülhamid Han'ı manşetlerine taşıyarak "Yeni Türk meydan okumasına Atina'dan soğukkanlı yanıt- Erdoğan'ın bayramı sondaj kulesiyle başladı: Kimsenin iznine ihtiyacımız yok" ifadelerine yer verdi. Yunan Ta Nea gazetesi Abdülhamid Han sondaj gemisini "Türkiye'nin en modern, en güçlü gemisi" olarak tanımladı.

Abdülhamit Han gemisinin göreve başlamasıyla paniğe kapıldılar! Yunan medyasında gündem yine Türkiye

Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve başlamasıyla ilgili konuşan Yunanistan Eğitim Bakanı yardımcısı Angelos Syrigos, "Erdoğan Abdülhamid Han'ı kullanarak bizim sinirlerimizle oynuyor" ifadesini kullandı. Yunan siyasetçi Syrigos ise sondaj gemisinin rotasının son ana kadar açıklanmadığını belirtip Türkiye'nin bir zafer belirtisi aradığını söyledi.

Yunanistan Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Zulkarneyn :

6 li masa vatanı konsolosluklarda anlaşıp bölüşürken - Avrupa'yı titreten ve ömrünü bu vatana hizmetle geçiren adama Reis denir.

Dr.Kimbel:

Herkes hakkına düşeni alır hem yunanistan burnumun dibinde ne arıyor anlam veremiyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title