Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan küstah sözler: ABD, Türkiye'nin itirazlarını dikkate almadı - Haberler
Haberi Paylaş

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan küstah sözler: ABD, Türkiye'nin itirazlarını dikkate almadı

Haberler.com - Haberler | Dünya

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ABD ile güncelledikleri savunma anlaşmasına ilişkin tepki çekecek açıklamalarda bulundu. Dendias, "Türkiye'nin tepkileri ABD için çok önemli olsaydı askeri güçlerin kullanımı için Meriç sınır bölgesinden birkaç kilometre ötedeki Dedeağaç'ı ya da Doğu Akdeniz'in kalbindeki Suda Deniz Üssü'nü seçmezdi" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Kathimerini gazetesine Abd ile güncelledikleri savunma anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye'nin itirazlarının dikkate alınmadığını iddia eden Dendias, "Türkiye'nin tepkileri ABD için çok önemli olsaydı askeri güçlerin kullanımı için Meriç sınır bölgesinden birkaç kilometre ötedeki Dedeağaç'ı ya da Doğu Akdeniz'in kalbindeki Suda Deniz Üssü'nü seçmezdi" ifadelerini kullandı.

"ABD'NİN ÜLKEMİZE ÖNEM VERMESİ ÇIKARLARIMIZ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ"

Haber türk'te yer alan habere göre Dendias, "ABD'nin ülkemize özel önem vermesi ulusal çıkarlarımız açısından son derece olumludur. Yunanistan'ı Batı Balkan ülkelerinin AB'ye katılımında öncü rol oynayabilecek bir ülke olarak görüyorlar. Ayrıca bize Ortadoğu ve Körfez'i Avrupa ile bağlayacak bir köprü gibi davranıyorlar. İsrail ve büyük Arap ülkeleriyle son yıllarda geliştirdiğimiz iyi ilişkiler kilit bir rol oynuyor" dedi.

ABD-YUNANİSTAN SAVUNMA ANLAŞMASI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 14 Eylül'de ABD'nin Yunanistan'daki faaliyet alanını genişleten güncel ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı.

Yenilenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'na da değinen Blinken, "Bu yenileme, anlaşmanın süresiz olarak yürürlükte kalmasını sağlayacak ve ABD güçlerinin Yunanistan'daki mevcut üslerin dışında ek olarak başka üslerde de eğitim ve faaliyet göstermesine olanak tanıyacak. Bugün savunma iş birliğimizi daha da güçlendiriyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (2)
Çamlica Gazoz:Arap ülkeleri ve israil e çok güvenmeyin görünüze tekmeyi en ufak bir çıkarları degisince basarlar.ayrica o işlerin size faydası yok kıbrısta ing üssü vardı suriyede rus ne oldu hic.abd sizi topun ağzına yiyor bu dünyada kimse 5 milyon yunani önemsemiyor yakında arnavutlar makedonlar içten içe sizi yer bitirir önceside abd olur Cevap Yaz 2 8 Yayından Kaldır
Metin Yalcin:Dandini, dandini Dendias kaşınıyorsun açık söyle, neren kaşınıyor oradan başlayalım .. Cevap Yaz 0 9 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title