Uzmanlardan H5N6 uyarısı: Koronavirüsten çok daha tehlikeli, bulaştığı insanların çoğunu öldürüyor - Haberler
Haberi Paylaş

Uzmanlardan H5N6 uyarısı: Koronavirüsten çok daha tehlikeli, bulaştığı insanların çoğunu öldürüyor

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

Bilim insanları, H5N6 isimli ölümcül kuş gribi türünün bulaştığı insanların yarısını öldürdüğünü ve son haftalarda vakalarda artış olduğu konusunda uyardı. Uzmanlar, geçen hafta Çin'de ortaya çıkan yeni salgının koronavirüsten çok daha tehlikeli olduğuna vurgu yapıyor.

Dünya insan faaliyetleri nedeniyle her geçen gün yeni bir felakete sürükleniyor. Rusya'nın güneyindeki Astrakhan kenti yakınlarındaki devasa bir çiftlikte 101 bin tavuk aynı gün içinde ölmeye başladı. Devlet Araştırma Merkezi tarafından yapılan testler, H5N8 olarak bilinen nispeten yeni bir ölümcül kuş gribi türünün dolaşımda olduğunu gösterdi.

Bilim insanları kuş gribinin, dünyanın devam eden diğer salgını olduğunu belirterek H5N8'in son yıllarda yaklaşık 50 ülkede binlerce tavuk, ördek ve hindi sürüsünü yok ettiğini ve durma belirtisi göstermeyen bir virüs türü olduğunu söyledi.

2021'de insanda H5N8 enfeksiyonu olduğuna dair başka bir vaka bildirilmedi, ancak endişeler geçen hafta Çin'de H5N6 olarak bilinen başka bir kuş gribi türü hakkında alarm verildi. H5N6 ilk kez 2014'te tanımlandığından beri 48 kişiye bulaştı. Vakaların çoğu çalışan çiftliklerde çalışan insanlarla bağlantılı. Ancak son haftalarda bir artış oldu ve enfekte olan tüm insanların yarısından fazlası öldü, bu da H5N6'nın hız kazandığını, mutasyona uğradığını ve son derece tehlikeli olduğunu gösteriyor.

DSÖ, koronavirüsün Güneydoğu Asya'nın zar zor düzenlenmiş birçok vahşi yaşam çiftliğinde yoğun hayvan üremesiyle bağlantılı olduğundan şüpheleniyor, ancak şu anda buna dair hiçbir kanıtı yok. Ancak, Hollanda'daki Q humması ve diğer ülkelerdeki kuş gribi salgınları yoğun hayvancılıkla ilişkilendirildi.

NTV'nin haberine göre Michael Greger, " Kalabalık, kapalı, tamamen doğal olmayan koşullarda kümes hayvanları, sığırlar ve domuzlar yetiştirmek, insan-hayvan ilişkisinin 10 binyıldaki en büyük değişikliği. Tarihsel olarak en büyük salgın riski sunan ve kesinlikle Covid-19'dan daha kötü olma potansiyeline sahip olan yeni kuş gribi virüslerinin salgınlarında benzeri görülmemiş bir patlama görüyoruz" sözleriyle uyardı.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (6)
Turgut Yıldız:En iyisi Çin i ortadan kaldırmak. Toptan ne var ne yoksa. Cevap Yaz 5 53 Yayından Kaldır
normal insan:yahu niye bu kadar zahmete giriyorsunuz anlamadım.büyük bir çukur açın direk oraya atlayalım siz de kurtulun biz de.alın dünyayı sonsuza kadar kullanın.inşaallah hiç ölmezsiniz. Cevap Yaz 1 39 Yayından Kaldır
pentakill lol:yok be hacı abi yemez artık bu saatten sonra başka bir virüsü hayatımıza sokamazsınız çünkü insanlar artık dinlemez. ona göre getirin ülkeye virüsü. Cevap Yaz 0 26 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title