Klinik deneylerle ispatlandı! BioNTech aşısının 3. dozu virüse karşı yüzde 95,6 oranında koruma sağlıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Klinik deneylerle ispatlandı! BioNTech aşısının 3. dozu virüse karşı yüzde 95,6 oranında koruma sağlıyor

Haberler.com - Haberler | Dünya

Türkiye'de de uygulanan Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının 3. dozuyla ilgili gelişme büyük ses getirdi. Takviye dozunun 3'üncü aşama klinik denemelerinde aşının yüzde 95,6 oranında etkili olduğu sonucuna varılırken, aşının etkisinin zamanla düştüğünün de altı çizildi. Gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Pfizer'ın Başkanı Albert Bourla, "Bu sonuçlar insanları bu hastalıktan koruma konusunda takviye aşılarının faydasını ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının takviye dozunun virüse karşı yüzde 95,6 oranında etkili olduğunu bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısının takviye dozunun 3'üncü aşama klinik denemelerinde aşının yaş, cinsiyet, ırk ve sağlık durumundan bağımsız olarak yüzde 95,6 oranında etkili olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.

10 bin kişi üzerinde yapılan denemelerde deneklere ikinci dozdan ortalama 11 ay sonra 30 mikrogramlık takviye dozu ya da plasebo yapıldığı vurgulanan açıklamada, plasebo olan kişilerde 109 Kovid-19 vakası görülürken takviye aşısı olanlarda yalnızca 5 kişide vaka görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, araştırma sonucunun Pfizer'ın Kovid-19 aşısının etkisinin zamanla düştüğünü teyit ettiğinin de altı çizildi.

Pfizer'ın Başkanı Albert Bourla, yaptığı açıklamada, "Bu sonuçlar insanları bu hastalıktan koruma konusunda takviye aşılarının faydasını ortaya koydu. Dünyada aşı olmamış kesimlerin aşıya ulaşmasını sağlamanın yanı sıra takviye aşıların da bu salgınla mücadelede önemli bir yeri bulunduğuna inanıyoruz." dedi.

Koronavirüs aşısını Prof. Özlem Türeci ile birlikte bulan BioNTech CEO'su Uğur Şahin, araştırma sonucunu "Bu önemli veriler mevcut bilgileri daha da ileriye taşımakta ve üçüncü doz aşının toplumun geniş kesimlerini bu virüse ve varyantlarına karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir" sözleriyle değerlendirdi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (4)
Baki Dinler:tüm aile ben hariç aşı oldu kimi hastanede yatıyor kimi evde perişan ben iş yerimdeyim saygılar. Cevap Yaz 6 8 Yayından Kaldır
Ahmet Hamdi Ertekin:inşallah tahtalıköyden saygılarını bildirmezsin. 0 0 Yayından Kaldır
Mesut Bayır:Komedi filmi gibi. 1. dozda aynı yalan. Sonra olmadı bağışıklık düştü 2 doz gerekiyor dediniz. Aylar sonra 2 doz yetmedi 3. doz gerek. 3-4 ay sonrada E lere düştü, 4. doz gerek dersiniz.. Cevap Yaz 5 10 Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title