Haberler

Doç. Dr. Gökhan Koçer'den Terör Değerlendirmesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Koçer, Terör Örgütü PKK ile Yapılan Mücadelede Örgütün Finansal Kaynaklarının Kesilmesinin Büyük Önem Taşıdığını Söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Koçer, terör örgütü PKK ile yapılan mücadelede örgütün finansal kaynaklarının kesilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Doç. Dr. Koçer, son günlerde Türk ve dünya kamuoyunu yakından ilgilendiren ve terör örgütü PKK’nın son saldırılarıyla tekrar gündeme gelen sınır ötesi operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gelinen noktada sınır ötesi operasyonu gerçekleştirmek zorunda olduğunu belirten Doç. Dr. Koçer, bu operasyonun askeri faydaları yanında “Türkiye Cumhuriyeti Devleti dimdik ayaktadır ve yapılan saldırılar karşılıksız kalmıyor” şeklinde etkili ve güçlü bir psikolojik mesajı da içerdiğini söyledi. Devletin kendisine karşı yapılan silahlı saldırılara karşı meşru müdafaada bulunmaya ve bu saldırıları defetmeye hakkı bulunduğunu vurgulayan Koçer, “Türkiye bu harekatı çok konuştu. Devlet artık bunu yapmak zorundadır. Türkiye bu harekatı yapmaya da muktedirdir. Meclis de hükümete gerekli desteği çok büyük bir çoğunlukla vermiştir. Artık geriye dönüş yoktur” dedi.

Sınır ötesi operasyonun terör örgütünün kampları ve elebaşılarını hedef alması ve bu sırada masum vatandaşla teröristin ayırt edilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Koçer, “Böyle bir operasyonda belli noktalar hedef olmalı. Türkiye eğer sınırı geçerse, sınırdan 40-50 kilometre içerde konuşlanmalı ve orayı terk etmemelidir. Orada belli bir süre kalmalıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadele ettiğini ancak terörle mücadele ile terörizmle mücadele arasında büyük bir fark bulunduğunun altını çizen Doç. Dr Gökhan Koçer, şunları söyledi:

“Türkiye terörle mücadele ediyor. Terörle mücadele etmekle terörizmle mücadele etmek arasında fark vardır. Teröristle silahlı kuvvetler mücadele eder. Türkiye’de bu görevi ordu üstleniyor. Terörizm ise daha farklı bir içeriğe sahiptir. Terörle mücadele, terörizmle mücadelenin küçük bir kısmını oluşturur. Terörizmle mücadele etmek için diğer boyutları da hesaba katmak gerekir. Bunlar siyasal, ekonomik, kültürel ve diplomatik boyutlardır. Tabi bunun bir de psikolojik harekat boyutu var. Bu nedenle Türkiye’nin sıkıntısını ABD’ye, İngiltere’ye, Fransa’ya, Çin’e ve İran’a yeterince anlatılması lazım.”

Terörle mücadelede örgütün finansal kaynaklarının kesilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Koçer, “Terör örgütüne para akışını, finansal desteği kesmek lazım. Terör örgütü yasa dışı bir şekilde uyuşturucu ve kadın ticareti, silah ve sigara kaçakçılığı yapıyor. Terör örgütünün ekonomik gücü buradan geliyor. Türkiye, bu açıdan PKK ile etkin mücadele emek için bu finansal desteği ortadan kaldırmak zorundadır. Bunun için de etkili bir diplomasi kullanılmalıdır” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Gökhan Koçer, terör örgütünün en büyük amaçlarından birinin etnik ayrımcılığı körüklemek ve ülkede bir iç savaş çıkarmak olduğuna işaret ederek “Buna karşı uyanık olunması gerekir. Köken itibarıyla Türk ve Kürt vatandaşlar arasında bir ayrım yaşanmaz. Ancak yine de kimse bu tuzağa düşmemelidir. Terör örgütünün istediği şey budur. Türkiye yıllardır bu tuzağa düşmedi, düşmez de. Ancak terörle yapılan mücadelede teröristle masum sivil halkın birbirinden ayırt edilmesi çok önem taşıyor” dedi.

(FT-MU-ÖS-Y)

25.10.2007 12:03 TSİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

Bakmadan Geçme

Dominik Cumhuriyeti bayan voleybol milli takım kadrosu ve İnstagram hesapları ne 2024? #129342 Güney Kore bayan voleybol milli takım kadrosu ve İnstagram hesapları ne 2024? Bulgaristan bayan voleybol milli takım kadrosu ve İnstagram hesapları ne 2024? #129342 Dallas Mavericks OKC Thunder NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 19 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Panathinaikos Aris maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Panathinaikos Aris maçı şifresiz mi? #9917 Torino Milan maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Torino Milan maçı şifresiz mi? #9917 Kayserispor Konyaspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Kayserispor Konyaspor maçı şifresiz mi? #9917 Başakşehir Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Başakşehir Trabzonspor maçı şifresiz mi? #9917 Gaziantep FK Fatih Karagümrük maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Gaziantep FK Fatih Karagümrük maçı şifresiz mi? Samsunspor Alanyaspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Samsunspor Alanyaspor maçı şifresiz mi? #9917 Ç.Rizespor Kasımpaşa maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ç.Rizespor Kasımpaşa maçı şifresiz mi? #9917 Ankaragücü Pendikspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ankaragücü Pendikspor maçı şifresiz mi? #9917 Beşiktaş Hatayspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Beşiktaş Hatayspor maçı şifresiz mi? #9917 Bayer Leverkusen Augsburg maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Bayer Leverkusen Augsburg maçı şifresiz mi? #9917 Hoffenheim vs Bayern Münih maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Hoffenheim vs Bayern Münih maçı şifresiz mi? #9917
Pazarcılıktan suç örgütü yöneticiliğine! Çapkanlar'ın lüks araçları ve tekneleri görüntülendi

Pazarcılıktan suç örgütü yöneticiliğine! Çapkanlar'ın lüks araçları ve tekneleri görüntülendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title