Diyarbakır Hayvan Pazarı "Sinek" Avlıyor

Diyarbakır Hayvan Pazarı "Sinek" Avlıyor

Kurban Bayramı'na 9 Gün Kala Diyarbakır Hayvan Pazarı'nda Kurban Satışları Son Yılların En Düşük Sezonunu Yaşıyor. Hayvan Satışının Olmaması Nedeniyle Yıl Boyunca Kurbanlık Hayvan Besleyen Besiciler Zor Günler Geçiriyor.

Diyarbakır Hayvan Pazarı

Kurban Bayramı'na 9 gün kala Diyarbakır Hayvan Pazarı'nda kurban satışları son yılların en düşük sezonunu yaşıyor. Hayvan satışının olmaması nedeniyle yıl boyunca kurbanlık hayvan besleyen besiciler zor günler geçiriyor.

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı'nda bayram telaşı yaşanıyor. Fakat bu telaş hayvan satış yoğunluğunun aksine kurbanlık hayvanların elde kalabileceği korkusunun doğurduğu bir telaş. Olumsuz hava koşullarına rağmen sabahın erken saatlerinde merkeze bağlı köy ve ilçelerden küçük ve büyükbaş hayvanlarını hayvan pazarına satmak için getiren hayvan satıcıları, hayvanlarını satamayınca kamyonetlerine yükleyip tekrar ahırlarına götürüyorlar. Hayvan satıcıları,

bu yıl siftah etmediklerini belirterek, tüm umutlarını son 9 güne bıraktıklarını ifade ettiler.

Güneydoğulu besiciler bekledikleri satışların olmamasının yanı sıra Güneydoğu hayvanının batıdan gelen hayvanlara nazaran daha cılız olmasından dolayı da sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler. Güneydoğu hayvanının diğer bölgelerden gelen hayvanlara nazaran daha cılız olması nedeniyle satış yapamadıklarını kaydeden besiciler, batıdan gelen hayvanların daha çok satıldığını ifade ettiler. Besiciler, özetle şöyle konuştu: "Geçen yıl satışlar daha iyiydi. Çünkü hayvan fiyatları istenilen düzeydeydi. Bu sene

ise hayvanın gübresi bile pahalı oldu. Bu yüzden satışlar istenilen seviyede değil. Bazı vatandaşlarımız Güneydoğu hayvanı yerine diğer illerden gelen hayvanları tercih ediyorlar. Bu da bizi zor durumda bırakıyor".

(SK-ZG-CMH-Y)