Diyanet, İslam'da Boşanmanın Yollarını Açıkladı

Diyanet, İslam'da Boşanmanın Yollarını Açıkladı

Diyanet, İslam'da Boşanmanın Yollarını Açıkladı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı, Almanya'da 'Kocam Beni Öldürecek, Bizi Acil Boşayın' Diyen Faslı Kadının Talebinin Kuran-ı Kerim Gerekçe Gösterilerek Reddedilmesi Üzerine İslam'da Boşanmanın Yollarını Açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem, "Bir Hanımı Nikahlayabilmek İçin, Onun Rızasını Almak İçin Yıllarca Peşinden Koşuyoruz. Nasıl Olur da Bu Kadar Önemli Bir Birliğin Bozu...

Diyanet İşleri Başkanlığı, Almanya'da 'Kocam beni öldürecek, bizi acil boşayın' diyen Faslı kadının talebinin Kuran-ı Kerim gerekçe gösterilerek reddedilmesi üzerine İslam'da boşanmanın yollarını açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem, "Bir hanımı nikahlayabilmek için, onun rızasını almak için yıllarca peşinden koşuyoruz. Nasıl olur da bu kadar önemli bir birliğin bozulması sadece erkeğin iradesi ile olur" diyerek, kadının da boşanma hakkının olduğunu söyledi.

Kocasından dayak yediği için Almanya'da mahkemeye başvuran Faslı kadının boşanma talebinin Kuran-ı Kerim gerekçe gösterilerek reddedilmesi tartışmalara yol açtı. İslam dininde boşanma ile ilgili İHA'ya bir açıklama yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem, tarih boyunca Kuran-ı Kerim'deki ayetlerin yorumlanmasında İslam alimlerinin farklı sonuçlara vardığına işaret etti. Bir kısım din alimlerinin yorumuna göre boşamanın erkeğe ait olduğununu hatırlatan Yeprem, konunun geniş anlamda ve Kuran-ı Kerim'e göre ele alınması halinde boşama hakkının tamamen erkeklere ait olduğunun söylenemeyeceğini kaydetti. Yeprem, "Benim görüşüm, Kuran-ı Kerim'de nasıl nikahla ilgili 'hoşunuza giden kadınlardan nikahlayın' diye başlayan ayette kadının herhangi bir rızasından söz edilmiyorsa aynı nitelikte boşama ile ilgili ayetlerde de söz edilmiyor. Ama nikah olayının gerçekleşmesinde hiç kimse yolda giderken 'Filan kadın benim hoşuma gitti, gel beni seni nikahlıyorum' demiyor. Kadının rızası alınıyor. Şahitler huzurunda nikah icra ediliyor. Hatta esprili söyleyeyim. Bir hanımı nikahlayabilmek için yıllarca peşinden koşuyoruz, onun rızasını almak için. Nasıl olur da bu kadar önemli bir birliğin bozulması sadece erkeğin iradesi ile olur. Kuran'daki ayetlerin tıpkı nikahta olduğu gibi kadının rızasını, şahitler huzurunda tescilli bir nikahı öngörüyorsa boşanmanın da böyle olması sonucuna varılmalı" diye konuştu.

Günümüzdeki İslam alimlerinin de bu görüşü benimsediğini vurgulayan Yeprem, "Tek yönlü olarak nasıl 'ben nikahladım' deyip nikah gerçekleşmiyorsa, 'ben boşadım' dediğim zaman da boşanmanın gerçekleşmemesi gerekir. Kimden gelirse gelsin her iki tarafın rızası esas alınmalı. Tek taraflı rıza nikahta geçerliyse, boşanmada da tek taraflı irade beyanı geçerli olmamalı. Kuran ayetleri böyle anlamaya da müsaittir. Toplum şartları bunu da gerektirebilir ama İslam tarihinde tek taraflı irade ile kadın boşanması olayı da bir gerçektir" dedi.

(DA-MAY-MEF-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title