Diyabet-der AB Hibe Projesi Aldı

Diyabet-der AB Hibe Projesi Aldı

Sivas'ta Faaliyet Gösteren Diyabet Derneği (Diyabet-der)'nin AB Hibe Programları Kapsamında Hazırladığı 'Diyabetle Savaş' Projesi Onay Gördü. Proje, Düzenlenen Sunumla Dernek Üyelerine Anlatıldı.

Diyabet-der  AB Hibe Projesi Aldı

Sivas'ta faaliyet gösteren Diyabet Derneği (Diyabet-Der)'nin AB Hibe Programları kapsamında hazırladığı 'Diyabetle Savaş' projesi onay gördü. Proje, düzenlenen sunumla dernek üyelerine anlatıldı.

Sultan 1. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi amfisinde yapılan tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Zafer Ataman, Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Tunç, bazı siyasi parti başkanları ile dernek üyeleri takıldı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Diyabet-Der Başkanı Ahmet Demir, kendisinin 23 yıldır diyabet hastası olduğu ve diğer tüm hastaların sıkıntılarını yakinen bildiğini söyledi. Sivas'ta 25 bin diyabet hastası olduğuna dikkat çeken Demir, AB Hibe Programlarına müracaatta bulunarak hazırladıkları projeyi sunduklarını ve projenin kabul gördüğünü belirterek, "Amacımız, bizlerin daha önce sağlık konusunda çektiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi, diğer hastaların bilgilendirme ve bilinçlenmelerinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır" dedi.

Ahmet Demir, dernek olarak Cumhuriyet Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı görevlilerinden Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, Özel Sivas Tıp Merkezi'nden Dahiliye uzmanı doktor Cevap Türkay ve bir psikolog ile bu projeyi hazırladıklarını bildirdi. Kabul gören projenin ardından ilk olarak diyabet hastalarına ulaşacaklarını anlatan Ahmet Demir, şöyle konuştu: "Bastıracağımız broşürlerle hastalar bilgilendirilecek. Kitaplarla da hastalık konusunda tedavi yöntemleri destek verilecek olan projemizde kuracağımız internet sitesi ile tüm hastalarımıza her yerden ulaşma imkanı sunacağız. Sitemize girecek hastalar, forum bölümünden doktorlarımıza günün belirli saatleri ulaşabilecek. İletmek istedikleri konuları da mail olarak bildirerek cevap alabilecekler"

Projeyi hazırlayanlardan Prof. Dr. Koçoğlu ile Dahiliye uzmanı Türkay, diyabetli hastalara proje ve diyabet hastalığı konusunda bilgi verdi.

(İG-HO-Y)

Kaynak: İHA