Havalimanında Faciayı Önleyen Kadın Memur: Can Kaybı Yaşanabilirdi

Havalimanında Faciayı Önleyen Kadın Memur: Can Kaybı Yaşanabilirdi

Bursa'da kalkışa hazırlanan özel jetin pitot tüplerinin kapalı olduğunu son anda fark ederek facianın önüne geçen kadın memur, ''Dikkatli olmasak can kaybı olabilirdi'' dedi.

Bursa Yenişehir Havalimanı'nda dikkatiyle uçağın düşmesini engelleyen hareket memuresi Emine Danış, yaşananları anlattı. Danış'ın dikkati, uçağın kalkıştan hemen sonra düşmesinin önüne geçti.

''KAPTAN BENİ FARK ETMEDİ''

Yenişehir Havaalanından kalkmaya hazırlanan özel bir jet uçağı, hareket memuresi Emine Danış'ın dikkati sayesinde düşmekten kurtuldu. Emine Danış, "Geçen hafta cuma günü yurt dışından gelen bir uçağın uçuşu vardı. Yolcu işleminin uzamasının ardından yolcular ve kaptanla birlikte uçağa geçtik. Kaptan uçağı çalıştırmak için kokpite girdi. Havanın kararması ile uçakta bulunan pitotlar çok net gözükmüyordu. Kılıfları fark ettim. O anda kendimi kaptana göstererek olayı fark ettirmeye çalıştım. Fakat kaptan fark etmedi, hemen pitotlardaki kılıfların birini çıkararak kaptana gösterdim. Bunun üzerine uçağımız kapıyı açtı. Kaptan diğer pitotlardaki kılıfları da toplayarak uçağa döndü ve motoru çalıştırma işlemine başladı" diye konuştu.

''DİKKATLİ OLMASAK CAN KAYBI YAŞANABİLİRDİ''

Uçakta toplam 3 yolcu olduğunu söyleyen Danış, "Eğer dikkatli olmasaydık can kaybı yaşanabilirdi. Bu bize Birgen Air olayını hatırlattı" dedi.

BAŞARI BELGESİYLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Hareket memuresi Emine Danış'ı Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Uçaklarda hava hız ve yüksekliği gösteren pitotların kapalı olmasının uçağın 10 dakika içinde düşmesene sebep olduğu bildirildi.

Kaynak: İHA