Didem Arslan'ın Kürtçe konuşan kadını yayından alması, Müge Anlı'nın yayında yaşadığı benzer olayı akıllara getirdi - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Didem Arslan'ın Kürtçe konuşan kadını yayından alması, Müge Anlı'nın yayında yaşadığı benzer olayı akıllara getirdi

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Magazin

Didem Arslan Yılmaz'ın gündüz kuşağı programında yayına telefonla bağlanan ve Kürtçe konuşan kadını yayından alması akıllara Müge Anlı'yı getirdi. Müge Anlı da iki yıl önce, Zazaca konuşan kadını "Anlamadığımız bir şeyi yayına vermemizin anlamı yok" diyerek yayından almıştı.

Didem Arslan Yılmaz, Show TV ekranlarında yayınlanan gündüz kuşağı programın telefonla bağlanan Türkan Taşçı isimli kişiye yönelik söylediği, "Halayla bir konuşun, doğru düzgün Türkçe konuşsun, burası Türkiye Cumhuriyeti. O dili bilmiyoruz" sözleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Dün akşamdan bu tarafa sosyal medyanın TT listesinde üst sıralarda yer alan Didem Arslan Yılmaz, yayınladığı açıklama metni ile eleştirilere yanıt verdi. Sivaslı bir ailenin kızı olduğunu belirten Yılmaz, "Memleketimin doğusu batısı, kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç" diyerek gelen eleştirilere tepki gösterdi.

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken, bir başka gündüz kuşağı programı sunucusu Müge Anlı'nın iki yıl önce yaşadığı benzer olay yeniden gündeme geldi. Müge Anlı, Siverek'ten canlı yayına bağlanan kadını Zazaca konuşmaya başlaması üzerine, "Anlamadığımız bir şeyi yayına vermemizin bir anlamı yok" diyerek yayından almıştı.

Anlı, sosyal medyada "Zazalardan özür dile" etiketiyle gelen tepkilere şu sözlerle cevap vermişti: "Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, Yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazaca'ya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de "Böyle konuşturttunuz" diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var?"

Olgun Kızıltepe
olgun.kiziltepe@haberler.com Haberler.com - Magazin Haberleri

Haberler.com - Magazin Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (11)
Ender Aydın:Savcılar nerde göreve çağırıyorum. Kadın resmen halkı aşağılama kin ve düşmanlığa teşvik etme suçundan dava açılmalı.koskoca cumhurbaşkanı bile ayırım yapmazken sen kimsin Didem hanım. Dilin kemiği yok gerçekten Cevap Yaz 18 45 Yayından Kaldır
Ali Çankaya:Ingilizce konussa birisi yayini kesseler,Gene ayni tepkiyi verecekmiydiniz Merak ediyorum ?? Cevap Yaz 16 15 Yayından Kaldır
Mikail arman:Doğruyu söylemek gerekiyorsa ikisininde yüzünde Nur yok ! Kalplerinden geçenler ve bencillikleri yüzlerine yansımış.Bulundukları konuma rağmen medeniyetten, evrensel değerlerden, farklılıkları kabullenmekten uzak kalmışlar. Cevap Yaz 13 22 Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title