Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı

Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | 3. Sayfa

Kastamonu'nun Tepeharman Köyünde bir evde elektrik kontağından çıkan yangında 10 ev ve 1 cami zarar gördü. Tepeharman Köyü Muhtarı Ahmet İsmailoğlu, ''Köyümüz 14 hane, 10'u yandı sadece 4 ev kaldı sağlam. Kış vakti evsiz kaldık, yetkililerden yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu.

Kastamonu şehir merkezine 54 kilometre uzaklıktaki 14 haneli Tepeharman Köyü'nde dün gece saat 22.30 sıralarında yangın çıktı. Satı Hebipoğlu'na ait evde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın, binanın ahşap olması nedeniyle hızla büyüdü. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede bitişikteki evlere ve camiye de sıçradı.

İLK MÜDAHALEYİ VATANDAŞLAR YAPTI

İtfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğüne ihbarda bulunan vatandaşlar, bu arada köyde bulunan su tankeriyle yangına müdahale etmeye çalıştı. Yaklaşık 1 saat sonra köye gelen çok sayıda itfaiye ekibi ile Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazözler alevlere müdahale etti. Gökyüzünü aydınlatan ve kilometrelerce uzaktan görülen yangında 10 ev ve 1 cami yandı.

VALİ ÇAKIR'DAN AÇIKLAMA

Kastamonu Valisi Avni Çakır, köye gelerek söndürme çalışmaları hakkında ekiplerden bilgi aldı. Vali Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dün akşam saat 22.30 sıralarında ilimiz Tepeharman köyünde elektrik kontağından çıkan yangın sonucunda maalesef evlerin ahşap ve tamamen çam ağacından da olması nedeniyle kısa sürede büyüdü. Köyümüz il merkezine 54 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 1 saate yakın yol sürüyor, itfaiye araçlarımız gelene kadar maalesef yangın diğer evlere sirayet etti. Yangını kontrol altına aldık, söndürme çalışmaları devam ediyor. Maalesef 10 evimiz tamamen yandı. Köyün camisinin de çatısı yandı fakat yanan çatıyı da arkadaşlarımız söndürdü. Şu anda kullanımında herhangi bir sıkıntı yok. Yanan evlerimizden 5 tanesi boştu, fakat 5 tanesinde vatandaşlarımız vardı. Şükür ki can kaybımız yok. Arkadaşlarımız hayvanları, yangın mahallinden güvenli alana kadar uzaklaştırıyor" dedi.

Köyde çıkan yangında 10 ev ve bir cami çatısı yandı

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Köylülerin açıkta kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığına ifade eden Vali Çakır, evlerinin yanan ailelerin, akraba ya da köyde sağlam olan binalara geçici olarak yerleştirileceğini kaydetti. Yanan evlerin ise yeniden inşaasına en yakın zamanda başlanılacağını belirten Vali Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

KÖYE ÇADIR VE AŞEVİ KURULUYOR

"Köylü vatandaşlarımızın açıkta kalması söz konusu değil, akrabalarının yanlarına yerleştirildi. 5 haneyle ilgili olarak da şu anda onun organizasyonunu yapıyoruz. Seri bir şekilde devletimiz tüm imkanlarıyla beraber onlara yeni evlerini en kısa sürede teslim edebilmek için yarın sabah itibariyle çalışmalarına başlayacaktır. Şu anda köyde sağlam olan binalara bu arkadaşlarımızın geçici olarak yerleştirilmesi sağlanacak. Köyün camisini, okulunu da düzenleyeceğiz. Yarın sabah itibariyle hasar tespit çalışmalarına başlayacağız. Gerekli maddi desteklerimizi de yapacağız. Evleri yanan vatandaşlarımızın yaralarını en kısa sürede saracağız. Kızılayımız, sabah buraya aşevini kuracak. Çadırlarımızda sabahın erken saatlerinden itibaren kurulmaya başlanacak. Havalar müsaade ettiği sürece vatandaşlarımızın buralarda kalabilmesi için çadırları kuracağız. Vatandaşlarımız için konaklamalarına imkan sağlayacak yerlerin seri bir şekilde tadilatlarını yapıp kendilerine teslim edeceğiz. İnşallah hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Geçmiş olsun diyorum, devlet olarak tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanındayız."

Köyde çıkan yangında 10 ev ve bir cami çatısı yandı

EVİ YANAN VATANDAŞTAN 'İTİFAİYE GEÇ GELDİ' İDDİASI

Evi yanan vatandaşlardan Mustafa Kadiroğlu iseköy halkının yangına birlikte müdahale ettiğini belirterek, "Köy havuzunun suyuyla kendi çabamızla yangına müdahale ettik. Önce kontrol altına aldık ama havuzun suyu bittikten sonra kontrolden çıktı. İtfaiye geç geldi. Erken bir müdahale olsaydı bu evler yanmazdı." diye konuştu.

"ANILARIMIZ YANDI"

Üzgün olduklarını ifade eden Kadiroğlu, "Can kaybımız şükürler olsun yok. Yanan traktör falan da yok. Sizler de biliyorsunuz bir yangında anılar da yanıyor. Çocukların resimleri yanıyor. Geri döndürülemeyecek bir çok şey yanıyor. Maddiyatımızdan önemlisi maneviyatımız yandı. Bu yangın gece saatlerinde olsaydı belki de burada AFAD şu anda ceset arıyordu." ifadelerini kullandı.

Yangında 26 kişinin evsiz kaldığını aktaran Kadiroğlu, "Yangında kim evdeki neyi kurtardı bilmiyoruz. Sabah neyimizin yandığını göreceğiz. Yanan ev sayısı 10 ama 5 kişi yazlık olarak kullanıyordu. Yanan 5 hanede 26 kişi mağduruz." dedi.

''KIŞ VAKTİ EVSİZ KALDIK''

Tepeharman Köyü Muhtarı Ahmet İsmailoğlu da, "Satılmış Hebipoğlu'na ait evin elektrik kontağından yangın çıktı. Ben, yukarıdaki mahallede oturuyorum, bana telefon geldi. Ben geldiğimde iş işten geçmişti. Yangın söndüremedik köy tankeriyle. İtfaiyeyi aradık, itfaiye de köyümüz uzak olduğu için en az 60-70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İtfaiye de 1 saatte falan geldi. Onlar geldiğinde evler yanmıştı. Yangın, dün akşam saat 21.30 sıralarında başladı. Köyümüzde 10 ev yandı, bir de cami yandı. Köyümüz 14 hane, 10'u yandı sadece 4 ev kaldı sağlam. Kış vakti evsiz kaldık, yetkililerden yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu.

Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı: Kış vakti evsiz kaldık
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı
Kastamonu'da 14 haneli köyde 10 ev ve bir cami yandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (12)
CAN: hani cami yanmazdi
METİN KÜÇÜCÜK: Çok geçmiş olsun memleketim KASTAMONUM Rabbim bi daha böle yangınlar afetler vermesin memleketime Devletimiz gerekeni yapacaktır....
Z KUŞAĞI: Cengiz İnşaat loading. . . . . . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title