Devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine mezuniyet müjdesi

Devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine mezuniyet müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan devamsızlık yapan lise son sınıf öğrencilerine müjde geldi. Bakanlığın aldığı karara göre, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilecek.

08.07.2020 21:13 | Son Güncelleme: 09.07.2020 00:06

Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşan öğrenci ve velilerin talebine göre, yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumundaki 12'nci sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarılı olmalarına, bazılarının da sorumluluk sınavları ile başarabilecekleri sayıda sorumlu derslerinin bulunmasına rağmen ilgi özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşarak başarısız duruma düştükleri görüldü. Bazılarının ise örgün eğitime devam etmek istedikleri halde örgün eğitimin dışına çıkma gibi bir durumla karşı karşıya kaldıkları anlaşıldı.

DEVAMLI ÖĞRENCİ İŞLEMİNE TABİ OLACAKLAR

MEB, durumları bu şekilde olan öğrenciler için yeni bir karar aldı. Buna göre, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilebilecek.

SINAVLARA GİREBİLECEKLER

Tüm derslerden birinci dönem puanı oluşmasına rağmen başarısız dersleri olup devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı durumunda bulunan lise son sınıf öğrencileri de devamlı öğrenciler gibi değerlendirilerek, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavlarına girebilecek ve başarılı olmaları durumunda mezun olabilecekler.

ÖRGÜN EĞİTİMLERİNE DEVAM EDEBİLECEKLER

Dönem puanı oluşmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereği devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ancak öğrenim hakkı bulunan öğrenciler ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında örgün eğitime devam edebilecekler.

Devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine mezuniyet müjdesi
Haber Yorumları (5)
ŞERİF: eğitim sistemi tam bir fiyasko hergün yeni bir sistem hergün yeni bir kural kim ne yapacak neye göre çalışacak belli değil bir gecede sınav sistemi değişiyor okula giden kurallara uyan ile uymayan yada okula gitmeyen aynı krıterde değerlendiriliyor sizce hakmı adeletmi yazık derçekten çok yazıkk
YÜK: devlet kendine yük olarak görüyor bu yüzden böyle yapıyor. yoksa söylediklerinizde hak hukuk olarak haklısınız ama devlet ona bakmıyor
YURTTAŞ: Yani okula devam edenler enayi yerine koyuluyor. Bunu çocuklar görmüyor mu? Zorla iyi çocukları yanlış davranmaya zorluyorsunuz. Yazık....
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine mezuniyet müjdesi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.8.2020 04:58:31. #1.14#
title