Deriyi Keşfet - Discover The Leather" Projesi
Haberler » Yerel » Deriyi Keşfet - Discover The Leather" Projesi - Haber

Deriyi Keşfet - Discover The Leather" Projesi

Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Gençlik Merkezi'nce yürütülen "Deriyi Keşfet-Discover The Leather" Projesi kapsamında 5 ülkeden gelen 25 öğrenci ile bir araya geldi.

Deriyi Keşfet - Discover The Leather

Valisi Cevdet Can, Tokat Gençlik Merkezi'nce yürütülen "Deriyi Keşfet-Discover The Leather" Projesi kapsamında 5 ülkeden gelen 25 öğrenci ile bir araya geldi.

Tarihi Taşhan'da Aynalı Çarık ve Deri Çanta ustası 'ın dükkanında düzenlenen programda Vali Can, 2016'dan itibaren Tokat'taki 58 geleneksel el sanatının dünyaya açılacağını söyledi.

Tokat'ta geleneksel el sanatları festivali düzenleyeceklerini belirten Can, "Bizim şu an yaşayan 58 geleneksel el sanatçımız var. Biz bu sanatçılara özel idare olarak bir çırak yetiştirmek şartıyla hibe desteği vereceğiz. İnşallah 2016 yılında geleneksel el sanatları festivaliyle ve dünya turizminde geleneksel el sanatları merkezi yapmayı düşünüyoruz" dedi.

Can, el sanatlarının kuşaktan kuşağa gençler aracılığıyla aktarılarak yaşayacağını ifade ederek sanatın evrensel olduğunu kaydetti.

Gençlik Merkezi'nde görevli Gençlik Lideri Mehmet Yılmaz ise projenin Avrupa Birliği Değişim Programları Merkezi Başkanlığı'nca kabul edildiğini ve projenin Tokat'ta unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan aynalı çarık ve el yapımı deri çantayı yaşatmak adına gerçekleştirildiklerini anlattı.

Proje çerçevesinde Makedonya, Litvanya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan ve Türkiye'den toplamda 25 öğrencinin kursa katıldığını dile getiren Yılmaz, "5 ülkeden 25 katılımcıyla beraber bir hafta boyunca Aynalı Çarık ve Deri Çanta atölyesinde çalışmalar yaptık. Ayrıca arkadaşlarımıza Tokat'ın tanıtımını da yaptık" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Can, öğrencilere Tokat'a özgü hediyeler verdi.

Kaynak: AA