Derik'te Kesk Bileşenlerinden 'Dünya Anadili Günü' Açıklaması

Derik'te Kesk Bileşenlerinden 'Dünya Anadili Günü' Açıklaması

21.02.2015 15:00 | Son Güncelleme: 21.02.2015 15:00
Derik'te Kesk Bileşenlerinden 'Dünya Anadili Günü' Açıklaması

Mardin’in Derik ilçesinde KESK bileşenleri tarafından 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

Mardin'in Derik ilçesinde KESK bileşenleri tarafından 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

KESK Bileşenleri Eğitim-Sen Derik ilçe temsilciliğinde bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanı'nda doğru yürüdü. Grup burada 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı. Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Derik ilçe temsilcisi Ulaş Çelik, UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dilin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Türkiye'de tehlikede olan anadili sayısının 18'i bulduğuna dikkat çeken Çelik, "UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir. Anadilin kullanımının engellenmesi ilgili toplumun bütün bireylerini değişik boyutta etkilese de, tartışmasız en fazla çevresi ile iletişimini anadili ile sağlayan çocukları etkilemektedir. Bu yıl dünya çapında 12. kez kutlanan Dünya Anadili Günü'nü, ülkemizde anadili Türkçe'den farklı olan milyonlarca çocuğun kendi anadillerinden koparılmadığı bir ortamda öğrenmeleri en temel haklarıdır. KESK bileşenleri olarak, tüm Türkiye halklarının 21 Şubat Dünya Anadili Günü'nü kutluyor, faklı anadili ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından yazı tahtasını meydana koyan Kadrican Kültür Merkezi öğretmeni Mehmet Selçuk Doğan topluluğa Kürtçe ders verdi. - MARDİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title