Delta varyantı nedir, belirtileri neler? Delta varyantı ülkemizde görüldü mü? Hangi ülkelerde var?

Delta varyantı nedir, belirtileri neler? Delta varyantı ülkemizde görüldü mü? Hangi ülkelerde var?

Delta varyantı nedir, belirtileri neler? Delta varyantı ülkemizde görüldü mü? Hangi ülkelerde var?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Delta varyantı nedir, ne demek merak ediliyor. Koronavirüsün Hindistan'da ortaya çıkan ve şu anda İngiltere'de de hakim virüs haline gelen Delta varyantının, soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açtığı görülüyor. Peki, delta varyantı nedir, nerelerde görüldü? Delta varyantı belirtileri nelerdir?

Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma, Delta varyantı olarak bilinen mutasyonun, daha önce Covid-19 vakalarında görülenlerden farklı belirtiler gösterebildiğini ortaya koydu. Delta varyantı ne demek detaylar haberimizde.

DELTA VARYANTI NEDİR?

B.1.617.2 soyu olarak da bilinen SARS-CoV-2 Delta varyantı, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin B.1.617 soyunun bir varyantıdır. İlk olarak 2020'nin sonlarında Hindistan'da tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 31 Mayıs 2021'de buna Delta varyantı adını verdi.

SARS-CoV-2 spike proteinini kodlayan gende, virüsün bulaşabilirliğini etkilediği bilinen T478K, P681R ve L452R ikamelerine neden olan mutasyonlara sahiptir ve ayrıca daha önce dolaşımda olan varyantlar için antikorlar tarafından nötralize edilip edilemeyeceği bilinmektedir. COVID-19 virüsünün. İngiltere Halk Sağlığı (PHE), Mayıs 2021'de ikincil saldırı oranlarının alfa varyantından %51-67 daha yüksek olduğunu gözlemledi.

7 Mayıs 2021'de, PHE, B.1.617.2 soyuna ilişkin sınıflandırmasını, incelenmekte olan bir varyanttan (VUI) bir endişe varyantına (VOC) değiştirdi, aktarılabilirlik değerlendirmesinin en azından B.1.1.7'ye (Alfa varyant), ilk olarak Birleşik Krallık'ta tanımlanmıştır (Kent varyantı olarak). Daha sonra 11 Mayıs 2021'de DSÖ, bu soy VOC'sini de sınıflandırdı ve daha yüksek iletilebilirlik ve azaltılmış nötralizasyon kanıtı gösterdiğini söyledi. Varyantın, Hindistan'ın Şubat 2021'de başlayan ikinci pandemi dalgasından kısmen sorumlu olduğu düşünülüyor.

DELTA VARYANTI HAKKINDA BİLGİLER

Koronavirüsün Hindistan'da ortaya çıkan ve şu anda İngiltere'de de hakim virüs haline gelen Delta varyantının, soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açtığı görülüyor.

Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma, Delta varyantı olarak bilinen mutasyonun, daha önce Covid-19 vakalarında görülenlerden farklı belirtiler gösterebildiğini ortaya koydu.

'Zoe Covid Belirtileri' adlı araştırmayı yürüten Profesör Tim Spector, Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların "daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi" hissedebildiğini söyledi.

Fakat insanlar çok hasta hissetmeseler de virüsü bulaştırabiliyor. Bu nedenle bu belirtileri gösterenlerin hemen Covid-19 testi olması isteniyor.

Daha önce İngiltere Sağlık Hizmetleri tarafından Covid-19 belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı olarak sayılıyordu.

Fakat Profesör Spector, ekibinin formlarını dolduran binlerce Covid-19 hastasının bildirimlerine göre artık bu belirtilerin daha az görüldüğünü söylüyor:

"Mayıs ayının başından bu yana en öne çıkan belirtileri izliyorduk. Daha önceki belirtilerini aynı değiller."

Belirtilerde görülen değişikliğin aynı dönemde yaygınlaşan ve şu anda artık Birleşik Krallık içerisinde tespit edilen vakaların yüzde 90'ını oluşturan, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantıyla ilişkili olduğu anlaşılıyor.

Yüksek ateş hâlâ yaygın bir belirti olmayı sürdürüyor fakat Profesör Spector "Koku alamamak artık ilk 10 belirti içerisinde değil" diyor.

KENDİNİ GRİP GİBİ GÖSTERİYOR

Delta varyantı kendini baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile gösteriyor. Gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkan delta varyantı, bu nedenle görülen kişiler tarafından yanlış değerlendirilebiliyor.

Delta varyantına yakalananlar kendilerini grip olmuş gibi düşünerek test yaptırmıyor ya da kendini izole etmiyor. Bu da koronavirüs delta varyantının hızla yayılmasına neden oluyor.

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Profesör Spector'a göre bu varyant biraz farklı ilerliyor:

"İnsanlar bir tür mevsimsel soğuk algınlığı geçirdiklerini sanıyor ve başkalarıyla temaslarını sürdürüyor. Bu yolla altı kişiye daha geçiriyor olabilirler. Vakalardaki artışta bunun önemli rol oynadığını düşünüyoruz."

Spector özellikle genç yaştakilerin çok daha hafif belirtiler gösterebileceğine dikkat çekerek "Soğuk algınlığına benzer belirtiler ya da bir halsizlik bile hissetseniz evde kalın ve test yaptırın" diyor.

Daha önce Londra'daki Imperial College'da yürütülen bir araştırma, İngiltere'de Delta varyantından önce yaygın olan Alfa varyantına yakalanan bir milyonu aşkın kişiye ilişkin verileri taramıştı.

Bu araştırmada da, Çin'de tespit edilen ilk varyanttan farklı belirtiler tespit edilmişti.

Üşüme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrıları, klasik Covid-19 belirtilerine ek olarak çok daha sık görülüyordu.

İngiltere'de hükümetin yayımladığı resmi bilgilerde en yaygın belirtiler yeni ve kesilmeyen bir öksürük, ateş, tat ve koku kaybı olarak sayılıyor.

Ama aynı zamanda Covid'in birçok farklı başka belirti ile de ortaya çıkabileceğine dikkat çekiliyor. Bu tür şikayeti olanların derhal test yaptırması isteniyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title