"Dal Sorgu Birimi Yok Ancak Birimle İlgili Olabilecek Belgeler Var" - Haberler
Haberi Paylaş

"Dal Sorgu Birimi Yok Ancak Birimle İlgili Olabilecek Belgeler Var"

Fevzi Çakır - Emniyet Genel Müdürlüğü, Derin Araştırma Laboratuvarı (DAL) sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri hakkında resmi kayıtlarında herhangi bir bilgi ve belgenin olmadığını bildirdi.

Fevzi Çakır - Emniyet Genel Müdürlüğü, Derin Araştırma Laboratuvarı (DAL) sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri hakkında resmi kayıtlarında herhangi bir bilgi ve belgenin olmadığını bildirdi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 12 Eylül dönemine ilişkin bilgi ve belgeleri, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Belgeler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün,"Derin Araştırma Laboratuvarı

(DAL) sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri" hakkındaki bilgi notu da bulunuyor.

Bilgi notunda, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun 15 Ağustos 2012'deki yazısında "Emniyet Genel Müdürülüğü Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri"ni içeren değerlendirme raporunun ivedi olarak gönderilmesini istediği belirtildi.

Resmi kayıtlarda söz konusu birime ilişkin herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı aktarılan bilgi notunda, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri hakkında resmi kayıtlarımızda herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır" ifadeleri yer aldı.

-DAL sorgu birimiyle ilgili olabilecek belgeler-

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu birimiyle ilgili olabilecek 3 belgeye de raporda yer verdi.

Söz konusu belgelerden biri, "Ankara Emniyet Müdürülüğü, Siyasi Şube DAL Grup Amirliğine" başlığını taşıyor.

Diğer belge ise Ankara Emniyet Müdürülüğü 1. Şube Müdürlüğü'nün bir yazısı. Yazıda, Yenimahalle'de silahlı yaralama suçuna karışan bir şahsın ifadesinin DAL Grup Amirliği'nde alındığı belirtiliyor.

"Derin Araştırma Laboratuvarı", 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde, gözaltına alınan bazı kişilere yönelik sistematik işkence ve kötü muamele suçlarıyla gündeme gelmişti.

Yayıncı: Tolga Özgenç - ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri

Emniyet Genel Müdürlüğü, Fevzi Çakır, 12 Eylül, Politika, Güncel, Haber

title