ÇYDD 11. Gençlik Kurultayı

ÇYDD 11. Gençlik Kurultayı

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan,'İlk Defa Müslüman Bir Ülkede İnsanlar, 'Müslümanlık Elden Gidiyor' Diye Değil, Laik Düzen ve Demokrasi Tehlikeye Düştüğü İçin Yürüdü' Dedi.

ÇYDD 11. Gençlik Kurultayı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Türk halkının ne istediğinin bilincinde olarak sokaklara döküldüğünü ifade ederek, "İlk defa Müslüman bir ülkede insanlar, 'Müslümanlık elden gidiyor' diye değil, laik düzen ve demokrasi tehlikeye düştüğü için yürüdü" dedi.


ÇYDD Genel Merkez Gençlik Birimi tarafından bu yıl 11'ncisi düzenlenen 'Gençlik Kurultayı' çeşitli illerden gelen çok sayıda üyenin katılımıyla Van'da başladı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan Kurultay'a, daha sonra YYÜ Kültür Merkezi'nde devam edildi. Burada YYÜ Eğitim Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Ayşe Karaca tarafından açılan resim sergisi gezildi. ÇYDD Van Şube Başkanı Ağmağan Bayraktar'ın derneğin yönetim kurulu üyelerini


tanıttıktan sonra yoğun işlerinde dolayı Kurultay'a katılamayan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasının yer aldığı sinevizyon gösterisine geçildi. Prof. Dr. Saylan, yaptığı konuşmada, Türk halkının ne istediğinin bilincinde olarak sokaklara döküldüğünü söyledi. İlk defa Müslüman bir ülkede insanların, 'Müslümanlık elden gidiyor' diye değil, laik düzen ve demokrasi tehlikeye düştüğü için yürüdüğünü iddia eden Prof. Dr. Saylan, "Biz bu mitinglerle Çankaya


seçimini önledik, partileri birleştirdik. İktidarı da mutlaka değiştirmeliyiz. Seçim sürecinde sandık başlarında gözlemci olarak bulunmalısınız ve sandık hilelerini önlemelisiniz" şeklinde konuştu.


Daha sonra bir konuşma yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan ise üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye gibi ülkelere uzanan ellerin çok olduğunu kaydetti. Bunu herkesin bildiğini ve Türkiye'nin de bunu büyük oranda yaşadığını kaydeden Prof. Dr. Ceylan, "Ama eğer biz birlik ve beraberlik içinde olursak ve Atatürk'ün gösterdiği laik Cumhuriyet ilkelerinden ayrılmazsak ve yerine getirirsek, birbirimize kenetlenerek çalışırsak, bu uzanan elleri zararsız hale getirebiliriz. Aksi taktirde durumumuz çok iyi


olmaz. Bunu bilmek zorundayız. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de bunu yapacak sivil toplum örgütlerinden birisidir. Onlara güveniyoruz ve bu nedenle üniversitemizde olmalarından kıvanç duyuyoruz" şeklinde konuştu.


Yapılan açılış konuşmalarının ardından YYÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün 'Cumhuriyetle yaşıtım, Cumhuriyet kadar diriyim, iriyim' konulu söyleşine geçildi. 3 gün devam edecek Kurultay kapsamında çok sayıda konferans, söyleşi, panel ve konserin düzenleneceği belirtildi.


(ŞA-MET-NÇ-Y)

Kaynak: İHA