Cumhuriyet Gazetesine Destek Ziyaretleri Sürüyor

Cumhuriyet Gazetesine Destek Ziyaretleri Sürüyor

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ve İstanbul il başkan yardımcıları ile Cumhuriyet gazetesi yönetimine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet Gazetesine Destek Ziyaretleri Sürüyor
03.11.2016 16:03 | Son Güncelleme: 03.11.2016 16:03

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ve İstanbul il başkan yardımcıları ile Cumhuriyet gazetesi yönetimine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından bir açıklama yapan Ağbaba, " 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı herhalde yapacağı ilk işlerden birisi, laikliği, demokrasiyi, Cumhuriyet'i savunan Cumhuriyet gazetesini kapatmak, onun yazarlarını içeri atmak olacaktı. Çünkü şimdiye kadar AKP ile FETÖ kol kola aynı mevzide koşarken, Cumhuriyet gazetesi hem FETÖ'ye karşı mücadele ediyordu hem de laikliği, demokrasiyi, insan haklarını, hukuku, Cumhuriyet'i savunuyordu. FETÖ'cülerin silahla yapamadığını AKP, Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapmaya çalışıyor. Bunun adına hukuk demek mümkün değil, hukukun askıya alındığı bir dönemdeyiz. Bugün FETÖ'nün yapamadığını AKP yapmaya çalışıyor. Şimdiye kadar FETÖ ile mücadele eden, laikliği, Cumhuriyet'i savunan bir gazete kapatılmak, yazarları içeri atılmak isteniyor. Yapılan şey sadece Cumhuriyet gazetesinin 12-14 yazarını gözaltına almak değil, aslında yapılmak istenen Cumhuriyet gazetesinin kuruluş değerleri, Cumhuriyet gazetesinin savunduğu değerlere operasyon yapılıyor, yani laikliğe, Cumhuriyet'e, demokrasiye operasyon yapılıyor. Bu böyle gitmez. Görüyoruz ki Türkiye'nin her yanında hem Cumhuriyet gazetesiyle hem de Cumhuriyet gazetesinin kuruluş değerleriyle bir dayanışma var. Bu dayanışma giderek büyüyecek, artık Meclis'in, hukukun askıya alındığı bir dönemde AKP ile sokakta mücadele devam edecek" dedi.

78'LİLER GİRİŞİMİNDEN DESTEK

Öte yandan destek ziyaretlerinde bulunan 78'liler girişimi ise pankart açarak sloganlar attı.Girişim adına konuşma yapan başkan Celalettin Can, "Fetullah Gülen'in ne yapmaya çalıştığını daha en baştan anlatmaya çalıştı Cumhuriyet. Cumhuriyet Türkiye'deki sosyalistlerin, demokratların, liberallerin yani tüm kesimlerin sesi oldu. Cumhuriyet gazetesinin sesini niye kesmek istiyorlar. Cumhuriyet gazetesinin üzerine niye geliyorlar. Öncelikle şunu da söyleyeyim. Cumhuriyet gazetesi hakkında soruşturma açan savcının Fetullah Gülen hareketinden dolayı tutuklama sürecine girdiği hakkında soruşturma açıldığını bugün öğrenmiş bulunuyoruz. Söylendiği gibi bu dava aslında baştan çökmüş oldu. Cumhuriyet gazetesinin niye üstüne gelindi. Adeta son mohikanları andırırcasına son kalemizdi. Ondan önce başka gazetelerimiz de vardı. Cumhuriyet gazetesi onlarla da dayanışma içerisine girmişti. Kala kala Cumhuriyet gazetesi kalmıştı. Bugün de Cumhuriyet gazetesine yöneldiler" dedi. - İstanbul

Kaynak: DHA

title