Cumhurbaşkanı Gül, Hırvatistan'a Gitti

Cumhurbaşkanı Gül, Hırvatistan'a Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan'ın Balkanlar'da Barış, İstikrar ve Refahın Yaygınlaştırılmasında İşbirliğine Önem Verdiklerini Bir Ülke Olduğunu Belirterek, "Ziyaret Vesilesiyle, Zaten Yoğun Olan İlişkilerimizin ve İşbirliğimizin Daha da Geliştirilmesi ve Derinleştirilmesi İçin Tüm Olanakları Araştıracağız" Dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hırvatistan'a Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan'ın Balkanlar'da barış, istikrar ve refahın yaygınlaştırılmasında işbirliğine önem verdiklerini bir ülke olduğunu belirterek, "Ziyaret vesilesiyle, zaten yoğun olan ilişkilerimizin ve işbirliğimizin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için tüm olanakları araştıracağız" dedi.

Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç'in resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Gül, Hırvatistan'a hareketinde önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Ziyaretinde, Türkiye-Hırvatistan Karma Ekonomik Komisyon Eş Başkanı, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve değişik kurumların üst düzey temsilcilerinden oluşan bir heyetin kendisine refakat ettiğini belirten Gül, Hırvatistan'ın Balkanlar'da barış, istikrar ve refahın yaygınlaştırılmasında işbirliğine önem verdiklerini bir ülke olduğunu söyledi. Aralarındaki siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde seyreden iki ülkenin, Avrupa'yla bütünleşme, bölgesel uyum ve işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde ortak hedefleri paylaştığını dile getiren Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Mesiç ile yapacakları görüşmelerde, ikili siyasi ilişkilerin yanısıra ekonomik, ticari, savunma, güvenlik, kültürel ve eğitim alanındaki ikili işbirliğini de tüm yönleriyle ele alma imkanını bulacaklarını kaydetti. Ziyaret vesilesiyle, zaten yoğun olan ilişkilerin ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için tüm olanakları araştıracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Özellikle, ekonomik ve ticari işbirliğimizde son dönemde mevcut gelişmeleri ele alacağız ve bu konuda karşılıklı olarak değerlendirilebilecek fırsatlar üzerinde duracağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz konusunda önümüzde duran işbirliği imkanlarının araştırılması açısından önemli bir platform olan İş Konseyi'nin 11 Haziran günü gerçekleştirilecek toplantısına katılmak üzere çok sayıda işadamımız da bu ziyaretimde bana eşlik edecekler. Görüşmelerimiz ayrıca, ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda da kapsamlı görüş alışverişinde bulunmamıza vesile teşkil edecek. Bu ziyaretim sırasında ayrıca Dubrovnik'e geçerek, tarihte yoğun ilişkilerimiz bulunan ve halen Türk turizm yatırımcılarının da faaliyet gösterdikleri bu şehri görme ve inceleme fırsatı da bulacağım." Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti esnasında, iki ülke arasında 'Devlet Arşivleri Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesine' ilişkin bir Protokol ile 'Yatırım Teşvik Kurumları Arasındaki İşbirliğini' düzenleyen bir mutabakat muhtırasının da imzalanacağı bildirdi.

Gül, açıklamalarının ardından, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Naci Özdemir ve diğer yetkililer tarafından uğurlandı. Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrunnisa Gül ve beraberindeki heyeti taşıyan özel Ana uçağı saat 21.00 sıralarında Hırvatistan'a hareket etti.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA