Haberler » Spor » Haber

Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali Başladı

Ardahan Valiliği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu Tarafından Ortaklaşa Düzenlenen "Uluslararası Ardahan Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali" Başladı.

Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali Başladı

Ardahan Valiliği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen "Uluslararası Ardahan Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali" başladı.

Festivalin açılışında konuşan Ardahan Valisi Murat Yıldırım, "Son 2 yıldır başta Çıldır Gölü olmak üzere serhat şehri Ardahanımızı tanıtmak ve kış turizm konusunda hak ettiği yere getirmek üzere, kar ve buz festivali adı altında şenliklerin bu sene üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Düzenlediğimiz şenlikleri bu sene uluslararası boyuta taşımayı uygun gördük. Buz Federasyonu ve Buz Hokeyi Federasyonu yetkilileri bu teklifimize sıcak baktılar, teşekkür ediyorum. Donmuş Çıldır Gölü'nde Türkiye'de ilk defa doğal

buz paten alanında milli sporcularımız ile İsveç'ten, Macaristan'dan, Slovakya'dan ve Beyaz Rusya'dan gelen sporcuların televizyonlardan izlediğimiz güzel görüntülerini burada izleyeceğiz" dedi.

Festivalin ilk günü Ardahan Kazım Karabekir Paşa Spor Salonu önündeki basketbol sahası üzerinde oluşan doğal buz pistinde, artistik buz pateni sporcuları birbirinden güzel gösteri sundular. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Doğu Anadolu'nun buz ve kar zenginliğini dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği etkinlikte, Avrupa 4.'sü Viktiora Pavuk, Milli Buz Patenciler Tuğba Karademir, Birce Atabey, Engin Ali, Alper Uçar, Macaristanlı buz dansçıları Emese Laszlo ve Mate Fejes, Beleruslu Aliaksei

Prakapovic ve Ksenia Shmyrina yaptıkları gösterilerle izleyenleri kendilerine hayran bıraktılar. Gösteri yapmak için sırada bekleyen patenciler üşümemek için sık sık yerlerinde hareket yaparak ısınmaya çalıştılar.

Yarın devam edecek olan Ardahan Çıldır Gölü Kar ve Buz Festivali programında aynı patenciler göl üzerinde artistik paten gösterileri sunacaklar. Kocaeli Büyükşehir Kağıtspor Buz Hokeyi Takımı'nın da bir gösteri sunacağı festival, çeşitli yöresel sportif etkinliklerle son bulacak.

(AT-AA-MFS-NÇ-S)