CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da 22 yıl önce dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin açılan dava için "Mağdurlar burada, tanıklar burada, ölenlerin yakınları burada fakat sanıklar yok" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da 22 yıl önce dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin açılan dava için "Mağdurlar burada, tanıklar burada, ölenlerin yakınları burada fakat sanıklar yok" dedi. 

Tanrıkulu, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6. duruşmasına verilen arada açıklamalarda bulundu. 

Partisinin dönemin ağır insan hakları ihlali içeren davaları takip etmeye devam edeceklerini belirten Tanrıkulu, faili meçhul dosyaların "sürgün" edildiğini savundu.

"Mağdurlar burada, tanıklar burada, ölenlerin yakınları burada fakat sanıklar yok" diyen Tanrıkulu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sanıkların bir tanesinin Singapur'da öldüğü ifade ediliyor ki dönemin birçok insan hakları ihlallerinden sorumluydu. Üsteğmendi o zaman Diyarbakır'da. Diyarbakır'ın birçok köyünü yakan, yıkan birçok insan hakları ihlalinin altında imzası olan, rahmetli Tahir Elçi ve birçok avukatı gözaltına alan, bizzat işkence talimatı veren, bizim tanıklığımızda işkence talimatı veren Eşref Hatipoğlu 7 Ekim'de bu mahkemeye duruşmaya geleceğine, kaçak bir şekilde 18 Eylül'de avukat ve mağdur yakınları olmadan ifade verip adeta mahkemeden kaçırıldı. Bugün de duruşmada yok. Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde açılmaya çalışılan bütün faili meçhul dosyalar sürgün edildi. Diyarbakır'dan, Şırnak'tan, Van'dan başka mahkemelere gönderildi. ve yargılamalar sanıkları koruyacak ve aklayacak bir biçimde yapılıyor."

Bu arada, İzmir Adliyesi önünde toplanan bir grup basın açıklaması yaptı. 

Grup adına açıklama yapan Avukat Şiyar Kaymaz, "Lice davası"nda mağdur ailelerin avukatlığını yapan eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin kendilerini derinden sarstığını ifade etti.

Kaymaz, Tahir Elçi'nin, "Lice davası"nda biri general, biri uzman çavuş, biri öğretmen, beşi çocuk 16 kişinin katillerini aradığını belirterek, "Sadece kendi çocuklarımızın katilleri peşinde değiliz. Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın Uzman Çavuş Yüksel Baran'ın Öğretmen Nurettin Soyer'in katillerinin peşindeyiz" diye konuştu. 

Gruba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da destek verdi.

Kaynak: AA