Çete Lideri Olduğu Öne Sürülen Naci Yılmaz'ın 94,5 Yıl Hapsi İstendi...
Haberler » Güncel » Haber

Çete Lideri Olduğu Öne Sürülen Naci Yılmaz'ın 94,5 Yıl Hapsi İstendi...

Eminönü ve Fatih'te Sabıkalı İnsanları Etrafına Toplayarak Haraç, Gasp, Kapkaç ve Yankesicilik Çetesi Kurduğu Öne Sürülen Naci Yılmaz'ın 55 Yıldan 94,5 Yıla Kadar Hapsi İstendi. Yaklaşık 3 Yıldır Süren Davada Esas Hakkındaki Görüşünü Açıklayan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç, İren Hastanesi Sahibi ve Başhekimi Mahmut Şevket İren'in de 15 Yıla Kadar Hapsini Talep Etti.

Çete Lideri Olduğu Öne Sürülen Naci Yılmaz'ın 94,5 Yıl Hapsi İstendi...

Eminönü ve Fatih'te sabıkalı insanları etrafına toplayarak haraç, gasp, kapkaç ve yankesicilik çetesi kurduğu öne sürülen Naci Yılmaz'ın 55 yıldan 94,5 yıla kadar hapsi istendi. Yaklaşık 3 yıldır süren davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç, İren Hastanesi sahibi ve Başhekimi Mahmut Şevket İren'in de 15 yıla kadar hapsini talep etti.

İstanbul 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Naci Yılmaz ile birlikte tutuklu 6 sanık katıldı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç, Naci Yılmaz'ın Eminönü ve Fatih ilçelerinin çeşitli semtlerinde etrafına topladığı sabıkalı şahıslarla grup oluşturduğunu iddia etti. Savcı Saraç, zaman içerisinde gelişen grubun 60 kişilik bir büyüklüğe ulaştığı ve bölge esnafı üzerine korku salmaya başladıklarını, adam yaraladıkları ve haraç istediklerini öne sürdü. Çete üyeleri tarafından istenen parayı ödemeyen işyeri sahiplerinin dövüldüğü ve iş yerlerinin kurşunladığını ifade eden Savcı, semt sakinleri üzerinde infial yaratan bu tür olayların faillerinin ise genellikle bulunamadığını ya da grup tarafından yaratılan korku nedeni ile şikayet edilmediklerini belirtti.

ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKAN YARDIMCISINI TEHDİT ETTİLER

Mütalaada İstanbul Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Mehmet Duran'ın şartlı tehdit edilmesiyle birlikte 13 eyleme yer verildi. Naci Yılmaz'ın 15 adamı ile Mehmet Duran'a ait Şampiyon Polikliniği'ni basarak, "Bundan böyle ocaklarınızın çıkardığı dergileri dağıtmayacaksınız. Aksi halde sizi öldürürüz" diyerek tehdit ettikleri ve silahlarının kabzası ile vurmaya başladıkları Mehmet Duran'ın kaçarak bir hastaneye sığındığı ifade edildi. Mütalaada ayrıca Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Gürsel Çetin'in silahının gasp edilerek ekip otosuna ateş edilmesi eyleminini de çete yarafından gerçekleştiği ifade edildi.

ÇETE LİDERİ KENDİNİ VURDU

Çeteye ilişkin inceleme ve araştırma devam ederken çetenin lideri olduğu öne sürülen Naci Yılmaz'ın bunalıma girerek intihara teşebbüs ettiği belirtildi. Naci Yılmaz'ın silahını çenesinin altına dayayarak bir el ateş ettiği, ancak merminin çene kemiğine saplanarak kaldığı anlatıldı. Bu olay sonrası arkadaşlarının Naci Yılmaz'ı bir iki hastanenin acil servisine götürüp ameliyat olması konusunda bilgi aldıktan sonraıp süre kendi evinde sakladıkları ifade edildi. Kısa bir süre sonra Özel İren Hastanesi ile anlaşarak Naci Yılmaz'ın bu hastaneye yatırılıp ameliyat ettirildiği belirtildi. Naci Yılmaz'ın ameliyattan sonra müşahede altındayken bu hastanede gözaltına alındığı kaydedildi.

HASTANE BAŞHEKİMİNİN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Yılmaz'ın"Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak", "nitelikli yağma", "tehdit","Ruhsatsız silah bulundurmak" ve "müessir fiil" suçlarından 55 yıldan 94.5 yıla kadar hapsi istendi. Özel İren Hastanesi sahibi ve başhekimi Mahmut Şevket İren'in"Çıkar amaçlı silahlı suç örgütüne yardım"suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep edilirken ,44 sanığın da"Örgüte üye olmak" ,"Gasp","tehdit" ,"Ruhsatsız silah bulundurmak"ve"sahte kimlik kullanmak"suçlarından çeşitli yıllar arasında hapis cezalarına çarptırılmaları istendi. 11 sanığı beraatine karar verilmesini isteyen savcı, ölen iki sanık hakkındaki dosyaların ise düşürlemesini talep etti.

Aydın Tülüm'ün tahliye edildiği duruşma, sanıkların savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.