Canan Karatay: Koronavirüse karşı aşı işe yaramaz

Canan Karatay: Koronavirüse karşı aşı işe yaramaz

Çin'de ortaya çıkan ve dünyayı tehdit eden koronavirüsle ilgili konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, koronavirüse karşı aşı yapılamayacağını söyledi. Karatay, konuşmasında bir kez daha doğal beslenmeyi tavsiye etti.

16.02.2020 11:00 | Son Güncelleme: 17.02.2020 08:33

İnegöl Belediyesi'nin bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği Kitap Günleri Fuarı'nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay koronavirüse karşı aşının etki göstermeyeceğini ifade etti.

"TEK AŞI DOĞAL BESLENMEK"

Bir vatandaşın aşırlarla ilgili sorusuna ise Karatay şu cevabı verdi: "Ben çocuk doktoru değilim, ben grip aşısına karşıyım. Bakın koronavirüs çıktı. Bu sene kullanılan grip aşısı 2016 yılının virüslerine karşı yapılmış. 3 tane krofinya virüsünde üretmişler bu sen yapıyorlar. Ama virüsler bu kadar teknoloji uzay ileride ama insanlar daha virüsleri halledemedi. Virüsler her sene her dakika kılıf değiştirir. Görüyorsunuz koronavirüse aşı, kardeşim koronavirüse aşı yapamazsınız. 18 ay 24 ay sonra çıkacak dediler zaten o zaman koronavirüs kalmıyor. 7 tür koronavirüs var şimdi. 2019'u konuşuyor ondan öncekiler ne oldu. Diğer virüslerden farkı yok mangalda kül bırakmıyorlar. Virüs demek canlı vücudun içinde hayvanda olabilir, bitkide olabilir yaşar büyür kuru yerde yaşamaz. Yani hücre içerisine girer hücrenin içindeki materyelleri kullanır büyür hücreyi parçalar. Hücrenin içine girebilmesi için hücrenin kapıları açılması lazım. Zayıf bir hücrede kapılar açılır. Sağlık bir hücrede kapılar kale kapısı gibi sağlam açılmaz ve hastalanmayız. Ben onu söylüyorum onun için doğal besleneceğiz. Virüs ve griplerin her sene yenisi çıkar bunun aşısı olmaz. Bunun tek aşısı tek yolu kendi hücrelerimizin güçlü ve sağlık kılmaktır.",

DAHA ÖNCE DE KELLE PAÇA ÇORBASI İÇMEYİ TAVSİYE ETMİŞTİ

Prof. Dr. Canan Karatay, daha önce yaptığı bir açıklamada da "Kelle ve ayak paça süper besindir. O kadar süperdir ki, yaşlıların diz, kalça ve bel ağrılarını giderir. Hastalıkları önler, koronavirüsü önler ve diğer bütün virüsleri önler. Vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlü olursa hiçbir hastalık bulaşmaz size. Onun için sabah akşam kelle paça yemeği ihmal etmeyiniz." demişti.

"TEHLİKELİ OLAN İKİ YAĞDAN UZAK DURUN"

2 türlü yağın tehlike arz ettiğini de ifade eden Karatay, "Biri fabrikadan çıkan trans yağdır. Kalp krizi yapar, felç yapar, şeker hastası yapar. Kolesterolü de o çıkarır. Bir de şekere bağlı, rafine unlara bağlı trigliseridlerdir. Tehlikeli olan bu iki yağdan uzak durursak sağlığımıza kavuşuruz" dedi.

"YUMURTA, KALP KRİZİNİ ÖNLÜYOR"

Gelen bir soru üzerine kahvaltının en önemli öğün olduğuna vurgu yapan Canan Karatay, "Uykudan sonra, uzun süre aç kaldıktan sonra yediğimiz ilk öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda sağlıklı besinleri vücudunuza arz ederseniz, bütün gün dinç olur ve hasta olmazsınız. Bu çok doğru bir sözdür. Ama Karatay kahvaltısı yapacaksınız. Yumurta yemeyin diye senelerce insanları kandırdılar. Yumurtanın sarısı bilakis şeker hastalığını iyileştiriyor. Yumurta bütünüyle şeker hastalığını iyileştirip kalp krizini önlüyor. Bunlara kanmayın efendim. Yumurta süper besindir. Tereyağı süper bir besindir. Akıl paraşüt gibidir, açık olursa çalışır. Kanmayın bunlara" ifadelerinde bulundu. Karatay, yine bir vatandaşın İnegöl Köfte hakkındaki sorusu üzerine, "İnegöl köfte istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Doyana kadar yiyin sakıncası yok" dedi.

ÇİN'DE ÖLÜ SAYISI BİN 666'YA YÜKSELDİ

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen koronavirüsün Kovid-19 kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Çin'de, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle can kaybı 1666'ya, virüs bulaşan kişi sayısı 68 bin 500'e yükseldi.

Canan Karatay: Koronavirüse karşı aşı işe yaramaz

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (24)
ADINIZI YAZIN: bir el atmadıgın konu bu kalmısdı artık diyecek sözüm yok canan hanım
SORUNLU: ülkenin sorunu bu kimse yetkin olduğu konuda çalışmalarda bulunmuyor gündeme gelebilmek için moda neyse ondan basediyor . kafayı yemişiz ülke olarak. deprem ile ilgili açıklamalarını bekliyoruz canan doğal beslenmemek deprem sebebi diye depremde kelle paça için de diyebilir
MAKARAKUKARAKAKARAKİKİRİ: bir tane diyetisyen yok ki şu kadına he desin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title