Büyükanıt: Hareketlerine de Yansıtmalı

Büyükanıt: Hareketlerine de Yansıtmalı

Büyükanıt, Cumhurbaşkanı Adayı Gül ile İlgili 'Özü Sözü Bir' İfadelerinin Anımsatılması Üzerine, 'Biz 'Sözde Değil, Özde Dedik' ve Bunu Hareketlerine de Yansıtması Gerektiğini Söyledik' Diye Konuştu.

Büyükanıt: Hareketlerine de Yansıtmalı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ile ilgili olarak "özü sözü bir" ifadelerinin anımsatılması üzerine, "Biz 'sözde değil, özde dedik' ve bunu hareketlerine de yansıtması gerektiğini söyledik" diye konuştu.

İşadamı Jak Kamhi'ye ''Devlet Üstün Hizmet Madalyası'' verilmesi dolayısıyla düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sezer'in kabine listesinin onayını seçilecek Cumhurbaşkanına bırakmasının ''kendisi için de sürpriz olduğunu'' söyledi. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'e getirdiği Bakanlar Kurulu listesinde Abdullah Gül'ün ''Dışişleri Bakanı'' olarak yer aldığını bildirerek, ''Aksi saygısızlık olurdu. Çünkü, daha ne olacağı belli değil ki...'' dedi. Erdoğan, bundan önceki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ''beklenmeyen gelişmeler yaşandığını'' kaydetti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sorulara, ''Dükkan kapalı'' esprisi ile karşılık verdi. Orgeneral Büyükanıt, ''Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde istifa edeceği'' söylentileri bulunduğunun ve buna bağlı olarak borsada dalgalanmalar yaşandığının belirtilmesi üzerine, şunları söyledi:

''Kim uyduruyor bunları? Birileri bu tür söylentileri çıkararak maniple ediyor. Haberim yok. Belki de farkına varmadan etmişimdir, bilmiyorum. Dünyadaki krizi de ben mi çıkarttım? Türkiye için yararlı olacaksa yaparım.''

Orgeneral Büyükanıt, kendisinin ''Sözde değil, özde laiklik'' sözü ve Başbakan Erdoğan'ın Abdullah Gül için kullandığı ''Özü, sözü bir'' ifadelerinin hatırlatılması üzerine de, ''Hiç değilse Türkiye'ye bir atasözü kazandırdık. Biz 'sözde değil, özde dedik' ve bunu hareketlerine de yansıtması gerektiğini söyledik'' diye konuştu.

Büyükanıt, söylediği sözlerle ilgili olarak ''çok yanlış değerlendirmeler yapıldığını'' da ifade ederek, ''söylediklerinin yoruma tabi tutulmadan, olduğu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini'' kaydetti. Orgeneral Büyükanıt, ''Beni ilgilendiren Anayasa'ya ve Türk Silahlı Kuvvetleri Kuruluş Yasası'na bağlılıktır. Onun dışında bir şey söylemek istemiyorum. 'Türkiye Cumhuriyeti üniter devlettir' desem, 'siyaset yapıyor' diyecekler. Federasyon mudur demeliydim. (Türkiye Cumhuriyeti üniter Devlettir diyemeyecek miyim?)'' diye sordu.

Bir başka soru üzerine, 30 Ağustos resepsiyonunun Gazi Orduevi'nden Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na alınmasının, ''daha rahat bir ortam'' olmasının dışında özel bir anlamı bulunmadığını kaydeden Büyükanıt, ''Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde eşli davet edilip edilmeyeceği'' yönündeki soruları cevapsız bıraktı. Büyükanıt, ''Bizim prensiplerimiz var. Kimseyle kavga edecek halimiz yok. Ancak ilkelerimiz var. İlkelerimizi çiğneyecek halimiz de yok'' diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, yurt içinde ve dışında ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ne saldırıları sistematik hale getirenlerin bulunduğunu'' da ifade ederek, bu tür davranışları ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılacak en büyük hakaret olarak'' nitelendirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Gül'ün adaylığı ile ilgili ısrarlı soruları, ''Cevap vermiyorum, o kadar çaylak değilim'' esprisiyle karşıladı.

-Gül'ün açıklamaları-

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sorulara karşılık, siyasi kariyeri ve tecrübesi bulunduğunu, Türkiye'yi ileri götürme hedefi için çalıştığını söyledi.

Gül, Başbakan Erdoğan'ın kendisini tanımlarken kullandığı ''Özü, sözü bir'' değerlendirmesiyle ilgili olarak da, ''Ben olduğum gibiyim. Öyle de olmak durumundasınız. Rol yapamazsınız. Siyasi hayatımda da, özel hayatımda da prensiplerim var. Benim en önemli prensibim şeffaflıktır'' dedi.

Abdullah Gül, borsadaki dalgalanma ile Cumhurbaşkanı adaylığı arasında bağlantı kurulması konusunda ise dünya piyasalarında son 10 yılın en büyük dalgalanmanın yaşandığını ifade etti.

Kaynak: AA