Koronavirüsü hafife alan Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi

Koronavirüsü hafife alan Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi

Latin Amerika'da koronavirüsün merkez üssü olan Brezilya'da koronavirüs salgınını "küçük bir grip" diyerek önemsemeyen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi.

23.06.2020 23:14 | Son Güncelleme: 24.06.2020 08:46

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önemsemeyen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya mahkeme kararı ile kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

MASKE TAKMAZSA 2 BİN REAL PARA CEZASINA ÇARPTIRILABİLİR

Latin Amerika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının merkez üssü olan Brezilya'da virüsü "küçük bir grip" olarak nitelendiren Devlet Başkanı Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi. Kararın Brasilia Federal Bölgesinde yürürlükte olan kararname kapsamında alındığı ifade edildi. Bolsonaro'nun kamusal alanda maske takmaması halinde 2 bin real para cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

VALİNİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA KARAR ALINDI

Karar, Brasilia Federal Bölge Valisi Ibaneis Rocha tarafından uygulanan maske takma zorunluluğu kuralına bağlı olarak çıkarıldı. Rocha'nın aldığı kararla başkent Brasilia'nın da içinde yer aldığı Brasilia eyaletinde tüm kamusal alanlarda maske takma mecburiyeti bulunuyor. 11 Mayıs'ta alınan karar gereği maske takmayanlara 2 bin real (yaklaşık 387 dolar) para cezası kesiliyor.

DEVLET BAŞKANI KURALDAN MUAF DEĞİL

Hakim Renato Borelli, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun söz konusu kuraldan muaf olmadığını belirtti. Borelli, Devlet başkanı ya da diğer kamu görevlilerinin maske takmamaları durumunda 2 bin real para cezasına çarptırılacaklarını ifade etti.

Brezilya Devlet Başkan Jair Bolsonaro, salgının başlangıcından itibaren virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemlerin salgından daha zararlı olduğunu savunuyor. Ülkede toplam vaka sayısı 1 milyonu, ölü sayısı ise 51 bini aşmış durumda. Salgının ağır bilançosuna rağmen Bolsonaro, maske takmamayı tercih ediyor. Bolsonaro son olarak bir miting sırasında kendisini destekleyenlere maskesiz olduğu halde sarılmıştı.

Koronavirüsü hafife alan Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Koronavirüsü hafife alan Bolsonaro'ya mahkeme tarafından maske takma zorunluluğu getirildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.8.2020 14:46:06. #1.15#
title