Bolu'daki Fetö/pdy Davaları - Haberler
Haberi Paylaş

Bolu'daki Fetö/pdy Davaları

AA - Haberler | Güncel
Bolu'daki Fetö/pdy Davaları

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin 3 davada, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin 3 davada, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmada, tutuklu yargılanan İsmail Uysal ile avukatı hazır bulundu.

Öğretmenlik yaparken görevinden ihraç edildiğini ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandığını anlatan Uysal, hiçbir terör örgütü ile irtibatının olmadığını savundu.

Uysal, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini de ifade ederek, "ByLock kullandığım iddia ediliyor. Ben bu programı kurmadım ve kullanmadım." dedi.

Mahkeme heyeti, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bolu'ya gönderilen ByLock kayıtlarının incelenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

ByLock iddiasını reddetti

Aynı mahkemedeki diğer duruşmaya, eski adliye personeli tutuklu sanık Mustafa Sert ile avukatı katıldı.

Hakkındaki suçlamaları reddettiğini anlatan Sert, hem ByLock kullanmadığını ileri sürdü.

ByLock tespitinin hatalı olduğuna değinen Sert, mahkemeye yazılı savunmasını sunarak tutuksuz yargılanmayı ve davanın sonunda beraatini talep etti.

Sert'in davası ByLock dökümlerinin gelmesinin beklenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Bir sonraki duruşmada ise, görevinden ihraç edilen ve tutuklu yargılanan Ömer Karataş, tutuksuz yargılanan İbrahim Makas, Yetiş Uçar ve Zeynep Uçar yargılandı.

Duruşmada sanıklar ile avukatları hazır bulundu.

Mahkemede ilk savunma yapan Bolu'da doktorluk yaparken görevinden ihraç edilen tutuklu sanık Ömer Karataş yaptı.

Karataş savunmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmezken, ByLock isimli programı kullanmadığını belirtti.

Davanın diğer sanıkları Yetiş Uçar, Zeynep Uçar ve İbrahim Makas da üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmezken, Zeynep Uçar ve İbrahim Makas telefon hatlarında yapılan ByLock tespitinin yapılmış bir hatadan kaynaklandığını düşündüklerini belirttiler.

Sanık savunmalarının ardından savcı mahkemenin tek tutuklu sanığı Ömer Karataş'ın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Bylock içerikleri avukatlara verildi

Ağustos ayı içerisinde Bolu'ya ulaşan ByLock içeriklerinden bir kısmı 3 doktor ve 1 öğretmenin yargılandığı duruşmada avukatlara verildi.

ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen Ömer Karataş'ın ByLock isimli program vasıtasıyla 4 mesaj aldığı ve 4 mesaj attığı belirtilirken, 85 mail aldığı duruşma esnasında dile getirildi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım