Bolivya'dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi

Bolivya'dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi

17.11.2020 11:17 | Son Güncelleme: 17.11.2020 12:09

Bolivya'da geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden üç kişinin, nadir görülen bir virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. Bilim insanları, 'Chapare' ismini verdikleri virüsün insandan insana bulaştığını ve fareler yoluyla da yayılmış olabileceğini söyledi. Herhangi tedavisi olmadığı için virüsü kapan hastalara yalnızca serum veriliyor.

Latin Amerika ülkesi Bolivya'da, insandan insana bulaşan nadir bir virüsün yeniden ortaya çıktığı tespit edildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin Bolivya'da yaptığı araştırmada, Ebola gibi kanamalı ateşe yol açan virüsün 2019'da en az üç kişinin ölümüne yol açtığı saptandı.

EN SON 2004'TE GÖRÜLMÜŞTÜ

Duvar'ın haberine göre, iki hasta virüsü geçtiğimiz yıl Bolivya'nın başkenti La Paz'da üç sağlık çalışanına bulaştırdı. Hastalardan biri ve iki sağlık çalışanı öldü. Söz konusu virüs 2004 yılında, ülkenin Chapare bölgesinde küçük çaplı bir salgına yol açmıştı. Bu, söz konusu virüsün yol açtığı tespit edilen ve kayıtlara geçen tek salgındı.

"VÜCUT SIVILARI TAŞIYOR"

Ancak virüsün geçtiğimiz yıl yeniden ortaya çıktığı tespit edildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden Maria Morales-Betoulle, bu kişilerde bulunan virüsü izole edip incelediklerini belirterek, "Daha yaygın bir hastalık bulacağımızı sanıyorduk ama dizilim verileri Chapare virüsüne işaret ediyordu. Gerçekten çok şaşırdık" dedi.

Araştırmacılardan Caitlin Cossaboom da, Bolivya'daki üç sağlık görevlisinin virüsü enfekte olan hastalardan kaptığını teyit ettiklerini belirterek insandan insana bulaş uyarısı yaptı. Cossaboom, "Vücut sıvılarının potansiyel olarak virüsü taşıdığına inanıyoruz" diye konuştu.

FARELER GETİRMİŞ OLABİLİR

The Guardian gazetesine bilgi veren Cossaboom, virüsün Dang humması ile benzerliği nedeniyle halk arasında birkaç yıldır tespit edilemeden dolaşmış olabileceğini söyledi. Bu virüsün fareler tarafından taşındığına ve insanlara da farelerden geçtiğine inanılıyor.

SADECE SERUMLA TEDAVİ EDİLİYOR

Virüs ateş, karın ağrısı, kusma, diş etlerinde kanama, ciltte kaşıntı ve gözlerde ağrıya yol açıyor. Belirli bir ilacı bulunmadığı için hastalara sadece serum veriliyor.

Bolivya'dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi
Haber Yorumları (33)
ABDÜLAZİZ HÜSEYİN: Buseferki virüsü icatlıyan vatansever çıktı ABD veya çinde denemiyor .
BİRİSİ İŞTE: Yönetiliyoruz. Ülkelerin başında olan ve ülkeden sorumlu olan kişiler tarafından değil. Bilinmeyen, gizlenen ve alttan alta insanlar üzerinde hüküm süren, ideolojik açıdan olmasa da biyolojik yanları baskın olmak üzere zihinsel yollarla aklımıza ''Yeni Dünya Düzeni'' dedikleri fikri ve belki de gerçekleştirmek üzere oldukları tasarıyı sokuyorlar. Eski nesli yok edip, yeni nesle ve amaçsız planlara yer bırakmaya çalışıyorlar dünyada. İstediğiniz kadar karşı çıkın. Siyonizm herkese hükmediyor.
HAKAN53: Siyonizm dunyayi yonetiyor. Kendilerinden olmayan insanlar kole kobay.. en sonunda tertemiz bombos bir dunyaya uyanabilmeleri icin gerekli olanlarin nabiz yoklamalarini yapiyorlar. Virusleri yayanlar siyonizmin en sapik kollaridir
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title