Boğaziçi Üniversitesi İkinci Bahar Akademi Yeni Dönem

Boğaziçi Üniversitesi İkinci Bahar Akademi Yeni Dönem

Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 2013-2014 eğitim döneminde Harvard Üniversitesi'nin katkıları ile başlattığı, İkinci Bahar Akademi altıncı dönemine hazır.

Boğaziçi Üniversitesi İkinci Bahar Akademi Yeni Dönem

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) bünyesinde başlatılan, orta ve üzeri yaş grubuna hitap etmeyi amaçlayan bir eğitimler dizisi olan İkinci Bahar Akademi, yeni dönemde çeşitlendirilmiş program ve ders seçenekleri ile katılımcılarını bekliyor.

Programlar; akademik ve profesyonel hayatın içinde yer almış katılımcılar için; hızlı ve köklü değişimlerin yaşandığı bugünün dünyasında bu değişimi yakalamak ve dünü, bugünü ve geleceği anlamak; yeni bir birikim, vizyon ve düşünsel derinlik yakalamak amacıyla eşsiz bir fırsat sunmayı amaçlıyor. İkinci Bahar Akademi, katılımcılara üniversite hayatını yeniden tattırmayı ve onlara çeşitli seçenekler ile nostaljinin yanı sıra özgün bir eğitim-öğretim deneyimi yaşatmayı hedefliyor.Harvard Institute for Learning in Retirement Programlarından esinlenilerek hazırlanan İkinci Bahar Akademi Programı, katılımcılara şimdiye kadar isteyip de üzerinde çalışma olanağı bulamadıkları alanlarda kendilerini geliştirme imkânı sunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından, 'İkinci Bahar'larını yaşamakta olan katılımcılara özel olarak hazırlanan programda tarih, psikoloji, felsefe, sosyoloji, politika, güzel sanatlar, sinema ve tiyatro, resim ve heykel, müzik, edebiyat ve insanbilimleri alanlarındaki derslerle bu konulardaki bilgi birikiminin ve deneyimlerin artırılması hedefleniyor. Programla ilgili detaylı bilgiye http://ikincibahar.boun.edu.tr web adresinden ulaşılabiliyor.

2018-2019 döneminde, Güncel Dünya, Sosyal Bilimler, Tarih ve Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Edebiyat, ana programlarının yer aldığı İkinci Bahar Akademi aşağıdaki detaylarla modüllere ayrılıyor;

Kaynak: Bültenler