Bodrum'da 7'nci Mandalina Festivali Başladı

Bodrum'da 7'nci Mandalina Festivali Başladı

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez beldesinde düzenlenen 7'nci Mandalina Festivali başladı.

Bodrum'da 7'nci Mandalina Festivali Başladı

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez beldesinde düzenlenen 7'nci Mandalina Festivali başladı. İki gün sürecek festivalde, mandalina bahçelerinin öneminin anlatılması ve üreticilerin sorunlarına dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Develere mandalina kasalarının yüklendiği 7'nci Mandalina Festivali, Bodrum Bitez'de başladı. Festival kapsamında ilk olarak Bitez Arap Çavuş Kahvesi'nde, 'Bodrum Mandalinası Aile Markaları' sergisi açıldı. Üreticilerin sepetlerle getirdiği mandalinalar vatandaşlara ikram edildi.

CHP'li Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, festivallerin genellikle ürün hasat olduktan sonra yapıldığını ama Bodrum'da mandalinanın halen bahçede bulunduğunu kaydetti. Çeşitli gösterilerin yapılacağı festivalin renkli görüntülere sahne olacağını anlatan Başkan Çömez, üreticinin sorunlarına dikkat çekmek istediklerini dile getirdi. Çömez, "Ürünümüzün tanıtımını yapmak ve Bodrum mandalinasını geçmiş yıllardaki değerine kavuşmasını sağlamak, bahçelerin korunması gerektiğini anlatmak amacıyla bu festivali düzenledik" dedi.

MANDALİNA AĞAÇLARI KİRALAMA PROJESİ

Bitez beldesinde mandalina ağaçlarını kiralama projesi geliştirdiklerini anlatan Çömez, "İnsanlar yeşile hasret kalmaya başladı. Ağaçların bir bölümünü kiralamaya karar verdik. En azından başta şehirde büyüyen çocuklarımız mandalinanın nasıl yetiştiğini görsünler, bilsinler. Kiralayan kişi o ağacın gölgesinde piknik yapabilecek ve her yıl o ağacın ürününü kendisi toplayacak. Ağaç bir yıl boyunca kiralayana ait olacak. İlk başta temsili rakamlarla bir kiralama yapacağız. Ağacına göre değişecek. 50 ile 150 kilogram ürün veren ağaçlar var" dedi.

ÜRETİCİLER ESKİ GÜNLERİ ANIMSADI

Develere mandalina kasalarının yüklenmesini izleyen 81 yaşındaki 2 çocuk 5 torun sahibi Fatma Dumanlı, "Eskiden bizler de aynen böyle yapardık. Develer limana mandalina taşırdı. Oradan büyük deniz araçlarıyla İstanbul'a giderdi. Önemli bir geçim kaynağıydı. Ama şimdi bahçelerde çürüyor" dedi. Ürününü evinin kapısı önünde kiloyla satan 92 yaşındaki 4 çocuk 8 torun sahibi Mehmet Özbek ise, bahçede ürüne para vermediklerini söyleyerek eskiden mandalinanın daha değerli olduğunu sözlerine ekledi. Özbek, "Ancak kapı önünde satarak torunlara üç beş kuruş harçlık veriyoruz" diye konuştu.

7'nci Mandalina Festivali yarın çeşitli yarışmalarla devam edecek. - Muğla

Kaynak: DHA