BM Güvenlik Konseyi-afrika Birliği Ülkeleri Toplantısı

BM Güvenlik Konseyi-afrika Birliği Ülkeleri Toplantısı

Birleşmiş Milletler (BM) Üyeleri Afrika Birliği'ne Destek Verdiklerini Yinelerken, Başta İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Olmak Üzere Batılı Ülkeler, Afrika'nın Güvenilirliğinin Zimbabwe'de Demokrasiye Ulaşılıp Ulaşılamayacağına Bağlı Olduğu Konusunda Afrika Birliği'ni Uyardı.

BM Güvenlik Konseyi-afrika Birliği Ülkeleri Toplantısı

Birleşmiş Milletler (BM) üyeleri Afrika Birliği'ne destek verdiklerini yinelerken, başta İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon olmak üzere Batılı ülkeler, Afrika'nın güvenilirliğinin Zimbabwe'de demokrasiye ulaşılıp ulaşılamayacağına bağlı olduğu konusunda Afrika Birliği'ni uyardı.

BM Güvenlik Konseyi-Afrika Birliği ülkeleri toplantısında konuşan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin haksız bir şekilde devlet başkanlığı seçimlerini kazanmasına göz yumulmaması için BM üyelerini uyardı. Brown, "Seçim sandıklarında Mugabe'nin kazandığını gösteren hiçbir şey bulunmuyor. Hile ile elde edilen bir seçim asla bir seçim olamaz. Demokratik sürecin güvenilirliği, meşru bir hükümetin kurulmasına bağlıdır. Tüm bunların ışığında, Zimbabwe'de demokrasi ve insan haklarının tesis edilmesi, Zimbabwelilerin daha iyi bir gelecek inşa etmeleri için onları desteklemeliyiz. Bunun için, buradan net bir mesaj göndermeliyiz" dedi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Moon'da Zimbabwe'de şeffaflıktan uzak seçimlerin ortaya çıkardığı belirsizlikten endişe duyduğunu söyledi. Moon, "Şeffaflıktan uzaklaşmak sorunu çıkmaza sokuyor. Bu durum, Zimbabwe halkı için çok ciddi sonuçların doğmasına neden olur. Afrika'daki demokratik sürecin güvenilirliği, Zimbabwe'deki gelişmelere bağlıdır" diye konuştu.

Seçimlerde usulsüzlük yapmak ve seçim sonuçlarının açıklanmasını geciktirmekle suçlanan Zimbabwe Devlet Başkanı Mugabe, 1980 yılında Zimbabwe'nin İngiliz sömürgesinden kurtulduğu devrimde öncülük etmişti. Mugabe 1980 yılındaki devrimden bu yana Zimbabwe'de Devlet Başkanlığı görevini sürdürüyor.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA