Bilim insanları 100 yıldır aradıkları metal yiyen bakteriyi tesadüf eseri buldu
BBC

Bilim insanları 100 yıldır aradıkları metal yiyen bakteriyi tesadüf eseri buldu

17.07.2020 15:47 | Son Güncelleme: 25.07.2020 09:55
Bilim insanları 100 yıldır aradıkları metal yiyen bakteriyi tesadüf eseri buldu

Bilim insanları bir asırdan uzun bir süredir var olduğunu düşündükleri ancak varlığını kanıtlayamadıkları metal yiyen bakterileri tesadüf eseri keşfetti. Bir deney sonrası kavanozun koyu bir maddeyle kaplandığını gören Dr. Leadbetter, maddenin ne olduğunu anlamak için sistematik testler yaptıklarını söyledi.

Bilim insanları varlığını kanıtlayamadıkları metal yiyen bakterileri tesadüf eseri keşfetti. Bakteri, California Teknoloji Enstitüsü'nde (Caltech) tebeşire benzer bir manganez türüyle yapılan başka bir deney sırasında bulundu. Dr. Jared Leadbetter, deneyden sonra manganez bulaşmış bir kavanoza, çözülmesi için ofisindeki lavabosunda su doldurdu. Dr. Leadbetter, birkaç ay sonra kampüse döndüğünde, kavanozun koyu bir maddeyle kaplandığını gördü. Dr. Leadbetter, basın açıklamasında "Kendi kendime 'Bu da ne?' dedim. Bunun uzun zamandır aranan mikroplardan kaynaklamış olabileceğini düşündüm. Bunu anlamak için sistematik testler yaptık" dedi.

ENERJİ KAYNAĞI OLARAK METALİ KULLANAN İLK BAKTERİ

Araştırmacılar daha sonra bu siyah maddenin oksitlenmiş manganez olduğunu ve bunun büyük olasılıkla çeşme suyunda bulunan bakteriden kaynaklandığını keşfetti. Dr. Leadbetter "Yer altı sularında bu canlıların akrabalarının olduğuna dair bulgular mevcut" dedi ve yaşadıkları Pasadena kentinin sularının bir kısmının yerel kaynaklardan geldiğini söyledi. Araştırmanın sonuçları Salı günü Nature Journal adlı bilim dergisinde yayımlandı. Uzmanlar, bunun enerji kaynağı olarak manganezi kullanan ilk bakteri olduğuna dikkat çekiyor.

Leadbetter, "Doğadaki mikropların muhteşem yanlarından biri hücre için gerekli olan enerjilerini sıra dışı maddelerden elde edebilmeleri" diye konuştu.

Yeni araştırma, bu bakterilerin, karbondioksidi biokütleye dönüştüren kemosentez için manganez kullandığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, bu buluşun yer altı sularını ve manganez oksitle tıkanan su sistemlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtiyor.

"ŞİMDİYE KADAR KANITIMIZ YOKTU"

Dr. Leadbetter, şunları söyledi:

"Çevre mühendisliğinde içme suyu şebekelerinin manganez oksitle tıkandığına dair geniş bir literatür var. Ama bu malzemenin nasıl ve neden oluştuğu hep bir muamma olarak kalmıştır. Birçok bilim insanı, bunun enerji kaynağı olarak manganez kullanan bakterilerden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyordu ama şimdiye kadar kanıtımız yoktu."

Bilim insanları bu buluş sayesinde deniz tabanlarında, greyfurt büyüklüğündeki "manganez nodülü" olarak bilinen metal toplarının sırrını da açığa çıkarılabileceğini söylüyor. Bu toplar, içerdiği nadir metaller için okyanus tabanından toplanıyor.

BBC
Haber Yorumları (4)
EVEEET: haklısın bilocan
İLGİSİZLİK BİLGİSİZLİK VE ACI HALLERİMİZ..: Acaba bu haberimiz kaç kişi okudu. Yani yorumlara bakılırsa baya bir okuyan var. ;) Yazıdaki terimlere kulağım en azından aşina ama anlamlarını bilmiyorum. Toplum olarak da sanırım hep boyleyiz genel anlamda. Tabi istisnalar mutlaka olur. Magazin haberleri olsaydı herkes bir yorum yazardı veya yazmasada okurdu. Siyasi konular keza. Kavgalar dövüşler sen şunu dedin ben bunu dedim. Sen sağcisin sen solcusun v.s. v.s... tahammül edemiyoruz birbirimize. Üzücü bir durum... Aslimiza dönmek gerek.. Atalarımız ne yapmış araştırmak gerek.. laylaylom hallerimizi bırakmak gerek... Neyse uykum geldi.. hadi görüşürük uyumak gerek.. Saygılar sevgiler
MEHMET EMİN PEHLİVAN: Faydalı bir buluş ola bilir Diger karbondioksit gazlarını katı hale veya gazları yiyen bakteriler üretilmesi tabi suda depolanan okjijen ve karbon Di oksit bi zaman sonra karbon bitkileri etkileyip kurutarak getirecek buluş lar atmosferi temizleyip
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bilim insanları 100 yıldır aradıkları metal yiyen bakteriyi tesadüf eseri buldu - California
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.9.2020 16:31:29. #1.14#
title