Belçika'da "Başörtüsüz olma şartı" koşulan iş ilanı kaldırıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Belçika'da "Başörtüsüz olma şartı" koşulan iş ilanı kaldırıldı

AA / Ömer Tuğrul Çam - Haberler | Güncel
Belçika'da

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir ilkokul için verilen iş ilanına, "Başörtüsüz olma" şartı konuldu. Bu şartın büyük tepki görmesinin ardından ilan yayından kaldırıldı.

Avrupa'da Müslümanlara yönelik ayrımcılık içeren uygulama tepkilere neden oldu. Brüksel'deki bir okula yapılacak işe alımda, başörtüsü takmama şartı arandı. İlan nedeniyle yoğun eleştiri alan kurum yetkilileri, skandal ilanı yayından kaldırmak zorunda kaldı.

Belçika'daki iş ve İşçi bulma kurumlarından biri olan Actiris, Sainte-Genevieve Katolik okulunun temizlik elemanı istihdam etmek için verdiği ilanında "Başörtüsü giyilmesi yasaktır" ifadesinin yer alması üzerine ilanı askıya aldı. İlkokulun ilanının hukuki bakımdan inceleneceği, ardından nasıl olması gerektiği konusunda Actiris'in okulla temasa geçeceği belirtildi.

Kurumun sözcüsü Romain Adam, Belçika basınına yaptığı açıklamada, "İlandaki üslup, başörtüsü giyilmesini hedef aldığı için ayrımcılık içeriyor. Ancak diğer taraftan okul, kendi iç yönetmeliğine uygun olarak tarafsızlık politikası uygulamakta da özgür" dedi.

Okulun bulunduğu Brüksel bölgesi hükümetinin İstihdam Bakanı Bernard Clerfayt da sosyal medyadaki paylaşımında ilandaki ifadenin ayrımcı nitelik taşıdığını belirtti. İfadenin düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Clerfayt, "Tabii okul da kendi iç kurallarını uygulamada özgürdür" dedi.

AA / Ömer Tuğrul Çam - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (2)
Umit Kilic:Dinini yaşamak istiyorsanız gidin Müslüman ülkelerine. Neyin peşindesiniz.
FENERBAHÇE CUMHURİYETİ :Neden tepki alıyorsunuz iş başvurusu yapan kapalıları biz sizi ararız deyip sepetleyin
500
title