Başkan Süleyman Özkan: Jeotermal Kaynaklarından Daha Fazla Yararlanacağız

Başkan Süleyman Özkan: Jeotermal Kaynaklarından Daha Fazla Yararlanacağız

Simav’da merkezi ısıtma ve seralarda kullanılan jeotermal enerji sistemi ile elektrik üretimi yapılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Başkan Süleyman Özkan: Jeotermal Kaynaklarından Daha Fazla Yararlanacağız

Simav'da merkezi ısıtma ve seralarda kullanılan jeotermal enerji sistemi ile elektrik üretimi yapılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Belediye Başkanı Süleyman Özkan'ın makamında yapılan istişare toplantısına, MTA Enerji Hammadde Etüd Daire Başkanlığı'ndan Jeoloji Mühendisi Nilgün Doğan ve Önder Aydoğan, Encümen Üyeleri Yaşar Güleç ve Mustafa Aykoç, Başkan Yardımcıları Mustafa Yılmaz Girgin, Birol Sarmış ile Belediye jeotermal ekibi katıldı.

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, jeotermal santrali yapımı için gerekli araştırmanın yapıldığını belirtti. Özkan, "Simav'daki jeotermal enerjiden doğrudan yararlanma kapsamında, bölgesel ve mekan ısıtma, sera ısıtma ve kaplıca amaçlı kullanımı yapılmaktadır. Jeotermal enerjiden elektrik üretimi için gereken araştırmaları yapıyoruz. İşletmeye açılmış olan Çanakkale'de bulunan jeotermal santrali hakkında bilgi alınarak inceleme yapılacak. Jeotermal enerjinin daha etkin kullanımı için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Bu güne kadar MTA tarafından, Türkiye genelinde 18 jeotermal sahanın 100 derece santigrattan daha fazla sıcaklığa sahip ve elektrik üretmeye uygun jeotermal akışkan içerdiği belirlenirken, 160 derece santigratın üzerinde olan Simav Eynal Kaplıcaları'ndaki sıcak suyun, elektrik üretimi kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor.(MEİ-EFE) - KÜTAHYA

Kaynak: İHA