Başkan Başer'in Sayım İşlemleri Yapıldı

Başkan Başer'in Sayım İşlemleri Yapıldı

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt İşlemlerini Yaptırdı.

Başkan Başer'in Sayım İşlemleri Yapıldı

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt işlemlerini yaptırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yürütülen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) projesi kapsamında Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer'in evinde sayım işlemi yapıldı. Belediye Başkanı Başer'in evinde yapılan sayım işlemini, TÜİK Yozgat sorumlusu Serdal Yolcu ve anketör Neşe Çolak yaptı. ADNKS hane halkı bilgi formunu dolduran sayım görevlileri, Başkan Başer'in gelir düzeyini, okul durumunu sordu. Formdaki kriterlere göre gelir durumunu bin YTL'nin üzerinde olarak açıklayan Başkan Başer, üniversite mezunu olduğunu belirtti. Aynı adreste yaşayan diğer aile bireylerinin sorulması üzerine belediye başkanı, eşi ve kızıyla birlikte kaldıklarını söyledi. Başkan Başer, kimlik bilgilerinin de eklendiği formu imzalayarak, işlemi tamamladıktan sonra vatandaşlara seslenerek mutlaka sayım işlemine katılmalarını istedi. Kanunen sayıma katılmayanlara 2 bin 300 YTL para cezası ve 6 aydan başlayan hapis cezalarının verildiğine dikkat çeken Başer, "Sayımı yapılmayan vatandaşlarımız belediyemize bildirirlerse, belediye olarak gerekli yardımları biz yaparız" dedi.

Adrese dayalı nüfus sayımı sonunda Yozgat merkez nüfusunun 100 bine yaklaşacağını belki de geçebileceğini ifade eden Başer, "Tüm halkımızın bulundukları yerde sayımlarını yaptırmalarını istiyoruz. Bu sayım sadece nüfus sayımı değil hem ilimizin hem de ülkemizin işsizlik, eğitim durumu ve diğer bilgilerde elde edilmiş olacaktır" şeklinde konuştu.

TÜİK Yozgat sorumlusu Serdal Yolcu da Yozgat'ta 18 mahallenin sayım işlemlerin tamamlandığını, 3 mahalle kaldığını belirterek, Yozgat merkezde sayım işlemlerinin bir hafta içerisinde tamamlanabileceğini söyledi.

(ÖE-NÇ-NÇ-Y)