Balkanlar'ın En Eski Otomobilleri Kosova'da Buluştu

Balkanlar'ın En Eski Otomobilleri Kosova'da Buluştu

Kültürel Eserleriyle Açık Müzeyi Andıran Kosova'nın Tarihi Prizren Şehri, Bu Sefer de Tarihe Tanıklık Eden Eski Otomobilleri Ağırladı.

Balkanlar'ın En Eski Otomobilleri Kosova'da Buluştu

Kültürel eserleriyle açık müzeyi andıran Kosova'nın tarihi Prizren şehri, bu sefer de tarihe tanıklık eden eski otomobilleri ağırladı.

Zamana direnen 70'lik "güzeller" Prizren'de boy göstererek, eski kaldırımlarda adeta defile yaptı. Balkan ülkelerinin en yaşlı otomobilleri tüm ihtişamlarıyla tarihi Şadırvan Meydanı'nda görücüye çıktı. Otomobil sahipleri de yaşlı "güzellerinin" yanında gururla poz verdi. 1929-1972 yıllarını kapsayan çeşitli marka otomobiller, Prizrenlileri adeta büyüledi. Eski otomobil meraklıları ve turistler, güneş altında parıldayan tarihi otomobillerden uzun süre gözlerini alamadı. Cami ve kiliselerin arasında yer alan meydanda gün boyu duran eski otomobiller, özellikle pazar günü Prizren'e ziyarete gelen turistlerin ilgi odağı oldu. Prizren, Kosova'nın bağımsızlığa kavuşmasının ardından ilk defa Bosna, Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinden gelen 30 kadar "motorlu" misafirini ağırladı.

Organizasyonu, tarihi kent Prizren'e çok yakıştığı şeklinde yorumlayan otomobil meraklıları, eski otomobiller arasında en çok 1929 model Oldsmobile'a ilgi gösterdi. Saray Bosna'dan gelen otomobil sahibi Senad Huseni, böyle bir organizasyona katılmaktan son derece mutlu olduğunu belirtti. Huseni, Kosova'da Balkan ülkelerinden gelen eski otomobiller "revüsünün" değişik bir organizasyon olduğunu ve halk tarafından her zaman büyük ilgi gördüğünü söyledi. Oldtimer Club tarafından organizasyonu yapılan ve Prizren Belediyesi tarafından desteklenen bu ilginç aktiviteyi Prizren Kültür Müdürü Adnan Yağcılar'ın eşliğinde gezen Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, misafirlerle tek tek ilgilendi.

1972 model "Jeep" sahibi Eşref Qafleshi de kendisinden çok sevdiği otomobilini ilk defa Kosova'da bu organizasyonda teşhir etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. İsviçre'de yaşayan Qafleshi, buralarda eski otomobillerin korunması ve bu tutkunun geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Saray Bosna'dan gelen 1929 model Mercedes marka spor otomobil de, sergilenen otomobiller arasında fazlasıyla ilgi gören "yaşlı güzeller" arasında yer aldı. Otomobil sahibi Mirhat Hadzidediç, kendini az çok ayrıcalıklı hissettiğini söyledi."Yaklaşık 80 yıllık bu modeldeki nadir bir otomobile sahip olmak bir ayrıcalık olsa gerek. Organizasyonda yer aldığım için mutluyum. Şirin Prizren'e bu organizasyon çok yakıştı" diye konuşan Hadzidediç, bu aktivitede katılımcı sayısının giderek artacağından emin olduğunu söyledi.

Organizatör Oldtimer Club Başkanı Ehat Oreshka, organizasyonun çok beğenildiğini ve gelenek halini alacağını bildirdi. Oreshka, bağımsız Kosova'ya Balkan ülkelerinden gelen eski otomobil sahiplerinin de son derece memnun olduklarının altını çizdi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA