Balıkesir'de Weil'den Ölüm

Balıkesir'de Weil'den Ölüm

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Doktor Hasan Yılmaz, Sındırgı'da Merve Aksoy isimli kadının Leptospirosis'e bağlı Weil hastalığı nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Balıkesir'de Weil'den Ölüm

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Doktor Hasan Yılmaz, Sındırgı'da Merve Aksoy isimli kadının Leptospirosis'e bağlı Weil hastalığı nedeniyle öldüğünü açıkladı. Yılmaz, hastalığın insandan insana bulaşmadığını, kuş gribi ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı gibi tehlikeli olmadığını, korkulacak bir durum bulunmadığını vurguladı.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Doktor Hasan Yılmaz, Sındırgı'da bir kişinin Weil hastalığı nedeniyle yaşamını kaybettiğini belirtip, "Bu hastalık insanlara fare idrarından bulaşır. Leptospirosis hayvanlarda ve insanlarda görülen bakteriyel bir hastalıktır. Hastalığa Enfeksiyonlu hayvanın idrarında bulunan Leptospira bakterisi neden olur. Leptosiprosis böbreklerin çalışmaması anlamına gelen Weil hastalığına neden olur. Bu vatandaşımız Weil hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Hastalığın insandan insana bulaşmadığı bilinmektedir. Biz her olasılığa karşı ailenin kan örneklerini alıp Ankara'ya Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderdik. Ancak sonuçlar gelmedi. Korkulacak, Paniğe kapılınacak bir hastalık değildir" diye Konuştu.

Öte yandan Weil hastalığından ölen kişinin Merve Aksoy olduğu öğrenildi. Aksoy'un cenazesi otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. - Balıkesir