ASKİ'nin Bala'da yaptığı 3 bin metreküp kapasiteli su deposu faaliyete geçti - Haberler
Haberi Paylaş

ASKİ'nin Bala'da yaptığı 3 bin metreküp kapasiteli su deposu faaliyete geçti

ASKİ'nin Bala'da yaptığı 3 bin metreküp kapasiteli su deposu faaliyete geçti

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğünce, Bala ilçesindeki Göztepe Mahallesi'nde 3 bin metreküp kapasiteli yeni su deposu inşa edildi.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğünce, Bala ilçesindeki Göztepe Mahallesi'nde 3 bin metreküp kapasiteli yeni su deposu inşa edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ASKİ'nin, başkentin kırsal mahallelerindeki içme suyu ve altyapı sorunlarının çözümüne ilişkin çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda, Bala ilçesindeki Göztepe Mahallesi'nde inşa edilen 3 bin metreküp kapasiteli yeni su deposu 24 Mayıs itibarıyla faaliyete geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, yeni su deposunun devreye alınmasıyla ilk etapta Abazlı, Yeniköy, Yöreli, Ergin Mahalleleri ve Ergin Yaylası'nda musluklardan su akmaya başladığını, Aydoğan, Aşıkoğlu, Koçyayla, Ahmetçayırı ve Afşar mahallelerinin ise maksimum bir ay içerisinde suya kavuşacağını ifade etti.

Bala merkezde bulunan 300 metreküp kapasiteli içme suyu deposunun 2020 yılı nüfus verilerine göre yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı ilçenin su ihtiyacını karşılayamadığına dikkati çeken Öztürk, yeni deponun 1 milyon 597 bin liraya mal olduğunu bildirdi.

Deponun çıkış borusuna yapılacak bağlantıyla ilçe merkezinin yanı sıra uzak mahallelere su sağlayan 2 kola da su verileceğini aktaran Öztürk, deponun faaliyete alınması için terfi istasyonu üzerine ilave pompa yerleştirilerek mevcut iletim hatlarının bağlantılarının yapıldığını belirtti.

Öztürk, Karadalak İçme Suyu Arıtma Tesisi'nden yeni depoya su aktararak, arıtma tesisinin kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalara da başlayacaklarını bildirerek, "Bala ilçemizde hemen hemen 40 yıldır su yok. İlçe halkı kuyulardan su alarak ihtiyacını karşılıyordu. 40 yıl bir ömür demek. ASKİ Genel Müdürlüğü olarak Bala'nın adeta ömürlük sorununu çözdük. Balalı vatandaşlarımız artık arıtılmış, sağlıklı suyu gönül rahatlığı ile içebilecek." bilgisini verdi.

Açıklamada, mahalle sakinleri ve muhtarların da yeni su deposunun devreye girmesinden mutluluk duyduklarını belirttikleri kaydedildi.

AA / Ayşe Şensoy Boztepe - Son Dakika Haberleri

Ankara Su Ve Kanalizasyon İdaresi, İçme Suyu, Hisarcık, Bala, Toplum, Haber

title