Bakan Günay, Expo 2015 Fuarı ile İlgili Konuştu

Bakan Günay, Expo 2015 Fuarı ile İlgili Konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in Expo 2015 Fuarı'nı Kazanamaması ile İlgili, "İzmir Bu Yarışmada Kazanamadı Diye Güzelliğinden Hiçbir Şey Yitirmez" Dedi.

Bakan Günay, Expo 2015 Fuarı ile İlgili Konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in EXPO 2015 Fuarı'nı kazanamaması ile ilgili, "İzmir bu yarışmada kazanamadı diye güzelliğinden hiçbir şey yitirmez" dedi.

Opera binasının hizmete girişinin 60. yıldönümü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen bir gece ile kutlandı. Geceye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ve çok sayıda davetli katıldı. Gecede, Türk operasının duayenlerinden Aydın Gün'ün büstünün de açılışı yapıldı. Bakan Günay, açılış sonrasında gazetecilerin İzmir'in EXPO adaylığı için yapılan kura seçimini kaybetmesine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Günay, Türkiye'de neler olup bittiğini dünyanın izlediğini belirterek, "Herkes bu çerçeve içinde yeni bir değerlendirme yapıyor. Aldığımız sonuç, aslında kazanmanın eşiğinde olduğumuzu gösterdi bize. Dünya çapında 150 ülke arasında 10 ülkenin oy değiştirmesi, sonucu bizim lehimize çevirebiliyordu. Herkes uzun vadede bunun değerlendirmesini yapacaktır ama özellikle İzmirli dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Bunu bir karamsarlık vesilesi yapmayalım" dedi. İzmir'in önemli, tarih bir kent olduğunu vurgulayan Bakan Günay, İzmir'in doğal güzelliklerinin dünya çapında ünlü olduğunu ve çok önemli turizm ve kültür potansiyelleri bulunduğunu söyledi. İzmir'e önemli yatırım hamlesi girişimleri bulunduğunu bildiren Günay, "Bugün İzmir'den başlayacak, Fransa'ya kadar uzanacak ve Tuna'ya çıkacak, tekrar Karadeniz'e varacak olan bir projeyi Fransız dostlarımızla konuştuk. İzmir'le ilgili çok güzel projeler önümüzdeki tarihte yine gündeme gelecek. Çok önemli turizm yatırımları gündeme gelecek. Böyle anlık olaylar, anlık seçimler, Türkiye ile ilgili anlık olaylar ve anlık seçimler hiçbir zaman bizi karamsarlığa itmesin. Türkiye'nin ve İzmir'in yolu aydınlıktır. İzmir bu yarışmada kazanamadı diye güzelliğinden hiçbir şey yitirmez. 'Altın yere düşmekle değerini yitirmez' diye bir söz vardır. Yere de düşmedi zaten ortadadır" diye konuştu. Bakan Günay, kura çekiminin ardından İtalyan yetkililerle görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, kura çekiminde bulunanları tebrik etme nezaketini gösterdiklerini ifade etti.

Programda daha sonra görkemli müzikler eşliğinde Okan Demiriş'in 'IV. Murat Operası' seslendirildi.

(DUY-OK-Y)