Bahçesine domuz dadanan çift, kurduğu müzik sistemiyle domuzları uzak tutuyor - Haberler
Haberi Paylaş

Bahçesine domuz dadanan çift, kurduğu müzik sistemiyle domuzları uzak tutuyor

İhlas Haber Ajansı / Hülya Keklik - Haberler | Yaşam

Ankara'da üzüm bağına ve bahçesine sürekli domuz dadanan çift, çareyi müzik sistemi kurmakta buldu. 7 gün 24 saat müzik çalan bahçeye artık girmeyen domuzlar, çiftçiye ve komşularına rahat bir nefes aldırdı.

Ankara'da uzun süredir bahçesindeki üzümleri domuz parçalayan bir çifti, domuzları uzaklaştırmak için birçok yol denedi ancak başarılı olamadı. Çifti, son çareyi bahçeye müzik sistemi kurmakta buldu. Sürekli müzik çalan bahçeye korkudan gelmeyen domuzlar, bölge halkını ve bahçeleri rahat bıraktı.

Bahçesine domuz dadanan çifti, kurduğu müzik sistemiyle domuzları uzak tutuyor

Güdül ilçesinde tarımla uğraşan Ferhat Çolak, bahçesine dadanan domuzlar için ilginç bir yöntem buldu. Üzüm ve çeşitli meyveler yetiştirdiği bahçesini domuzlar istila eden çiftçi, bahçesine kurduğu ses sistemiyle domuzlardan kurtuldu. Bahçedeki ağaçlara hoparlör yerleştiren Çolak, çaldığı müzikle bahçesini koruyor.

Bahçesine domuz dadanan çifti, kurduğu müzik sistemiyle domuzları uzak tutuyor

Ferhat Çolak'ın kurduğu sistem komşularının da yüzünü güldürdü. Komşu çiftçiler de tarladan yükselen ses sayesinde yaban hayvanlarının bahçelerine verdiği zarardan korundu. Üzümlerimizi heder ediyorlar. Bunun için müzik koyduk. Onun sesiyle gelmiyor gece gündüz kendi kendine çalıyor. Geceleri beklememiz gerekiyor. Başka çare bulamadık. Bununla gelmiyor. 7 24 çalıyor. Sesten gelemiyor. Sesi kapattığımız gün ertesinde hemen geliyor. Komşularımızın da bahçelerini talan etti. Onlar da memnunlar. Bir ay iki ay önce koysak daha çok üzüm olacaktı. Müzik sayesinde domuzdan kurtulmuş oluyoruz. Hem müzik dinliyorlar, hem de korkudan gelmiyorlar" dedi.

Kurulan sistemden memnun olan komşu çiftçi Fatma Akgül, ise "Domuz sebzemizi çiğnedi. Sistem takıldığından beri rahatız. Müzikten dolayı gelmiyorlar. Biz de bunlarla oyalanıyoruz. Bolu'dan köye döndük. Şimdi köye yerleştik. Bir haftadır onun sayesinde sebzemiz kurtuldu.

Bahçesine domuz dadanan çift, kurduğu müzik sistemiyle domuzları uzak tutuyor
İhlas Haber Ajansı / Hülya Keklik - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title