Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye pandemi övgüsü: Çok insancıl davrandılar, kesinlikle minnettarız - Haberler
Haberi Paylaş

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye pandemi övgüsü: Çok insancıl davrandılar, kesinlikle minnettarız

Haberler.com - Haberler | Güncel

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye'nin pandemi sürecinde Avrupa ülkelerine yaptığı tıbbi yardıma değindi. Sanchez, "Türkiye'ye kesinlikle minnettarız. Benim ülkemin salgının zirvesinde olduğu bir dönemde, Türkiye'den 2-3 uçak yardım geldi. Çok insancıl bir yaklaşım gösterdiler" dedi.

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi süresince Avrupa ve dünya ülkelerine yaptığı medikal yardımlar Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un dikkatini çekti. Sanchez, Türkiye'den övgüyle bahsettiği konuşmasında "Benim ülkemin salgının zirvesinde olduğu bir dönemde, Türkiye'den 2-3 uçak yardım geldi. Çok insancıl bir yaklaşım gösterdiler. Siyasi açıdan da bilgece bir hamle oldu çünkü Türkiye'nin dışarıdaki imajını olumlu etkiledi" dedi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye pandemi övgüsü: Çok insancıl davrandılar, kesinlikle minnettarız

Türkiye'nin pek çok ülkeye yardım gönderdiğini söyleyen Sanchez, "Sanırım dünyada en çok medikal yardım yapan üçüncü ülke konumunda. Türkiye'ye kesinlikle minnettarız. Benim ülkemin salgının zirvesinde olduğu bir dönemde, Türkiye'den 2-3 uçak yardım geldi. Çok insancıl bir yaklaşım gösterdiler. Siyasi açıdan da bilgece bir hamle oldu çünkü Türkiye'nin dışarıdaki imajını olumlu etkiledi. Ülke içinde de salgınla mücadele çok iyi gitti. Tabi ki ölümler ve salgına yakalananlar oldu. Şimdi de sayılarda artış var ama en iyi şekilde başa çıkılacağından eminim" şeklinde konuştu.

Türkiye, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ABD, İtalya, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere çok sayıda ülkeye maske, tulum, ilaç yardımlarında bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, 28 Nisan'da yaptığı açıklamada "ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye'ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum" demişti.

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye pandemi övgüsü: Çok insancıl davrandılar, kesinlikle minnettarız
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
500