ATIF YILMAZ HABERLERİ

Atıf Yılmaz haber, Atıf Yılmaz son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Atıf Yılmaz

Atıf Yılmaz

Doğum Yeri Mersin / Türkiye
Doğum Tarihi 9.12.1925 - 5.5.2006

Atıf Yılmaz Kimdir ?

Atıf Yılmaz Batıbeki (9 Aralık 1925, Mersin - 5 Mayıs 2006, İstanbul), Kürt asıllı Türk film yönetmeni, yapımcı ve senarist. Dramadan komediye bir çok farklı türdeki filmi izleyiciyle buluşturmuş olan Yılmaz, Türk sinemasının en önemli yönetmenlerindendir.
Biyografinin devamı için tıklayın
Atıf Yılmaz - 09.09.2021
"Müzede Suare" 14-18 Eylül'de Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleştirilecek
Her biri Türk sinemasının usta isimlerinin imzasını taşıyan seçkide, Ömer Lütfi Akad'ın Vesikalı Yarim, Memduh Ün'ün Üç Arkadaş, Atıf Yılmaz'ın Ah Güzel İstanbul, Reha Erdem'in Hayat Var ile klasik Batı masallarını İstanbul'un mistisizmiyle günümüze uyarlayan "Anlat İstanbul" filmleri yer alıyor.
Atıf Yılmaz - 08.09.2021
Türkiye'nin Altın Palmiye ödüllü ilk sinemacısı: Yılmaz Güney
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne 1956'da giren Güney, 1957'de ayrılarak İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne kayıt oldu. Sanatçı, yaptığı bir açıklamada, eğitimine devam edememesini şu sözlerle aktarmıştı: "1957 yılında, İstanbul'a iktisat fakültesinde öğrenim görme hayalleriyle geldim. Fakat devam edemedim. 1955'ten beri süren takibat ve mahkeme sonuçlanmıştı ve ben başlangıçta 7 buçuk yıl ağır hapis ve 2 buçuk yıl sürgün cezasına çarptırıldım. Daha sonra temyiz mahkemesi kararı bozdu. Yeniden görülen mahkeme sonucu cezam 1 buçuk yıl ağır hapis ve altı ay sürgün cezasına çevrildi. Öğrenimim yarım kalmıştı. Önümdeki tek yol, kendimi hayatın okulunda, hayatın kabul ettiği ve dayattığı öğretmenler aracılığı ile eğitmekti. Öyle yaptım." "Bu Vatanın Çocukları" filmiyle oyunculuk kariyeri başladı Yılmaz Güney, bir dönem, Yaşar Kemal aracılığıyla tanıştığı Atıf Yılmaz'ın asistanlığını yaptı.
Atıf Yılmaz - 19.08.2021
Oyuncu Tuncer Necmioğlu'nun vefatının üzerinden 15 yıl geçti
Sanat hayatı boyunca Yılmaz Güney, Ömer Lütfi Akad, Atıf Yılmaz, Yusuf Kurçenli ve Halit Refiğ gibi usta isimlerin filmlerinde unutulmaz rollerde yer alan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tuncer Necmioğlu, vefatının 15. yılında anılıyor.
Atıf Yılmaz - 10.08.2021
Sakıp Sabancı Müzesi açık hava etkinlikleri 12 Ağustos'ta başlayacak
Türk sinemasında İstanbul'un temsiliyetini simgeleyen filmlerden oluşan ve Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Evi iş birliğiyle hazırlanan programında Lütfi Akad'ın "Susuz Yaz", Atıf Yılmaz'ın "Ah Güzel İstanbul", Memduh Ün'ün "Üç Arkadaş", Aslı Özge'nin "Köprüdekiler", Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu ve Ömür Atay'ın "Anlat İstanbul", Fatih Akın'ın "İstanbul Hafızası: Köprüyü Geçmek", Reha Erdem'in "Hayat Var" ve Metin Erksan'ın "Sevmek Zamanı" filmleri yer alacak.
Atıf Yılmaz - 02.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2006- Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz, 81 yaşında İstanbul'daki evinde yaşama veda etti.
Atıf Yılmaz - 07.03.2021
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bazı yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak
Sıraselviler Caddesi Meşelik Sokak'tan Taksim Meydan istikametine, Taksim Meydan'dan (büfeler önü) İstiklal Caddesi'ne bağlanan yolun trafiğe kapatılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Refik Saydam Caddesi'nden Asmalı Mescit Caddesi'ne giriş-çıkış, Ensiz Sokak İlk Belediye Caddesi kesişimi, Balo Sokak Turnacıbaşı Caddesi kesişimi, Sadri Alışık Sokak Atıf Yılmaz Caddesi, Yeni Çarşı Caddesi, Kumbaracı Yokuşu, Turnacıbaşı Caddesi, Meşelik Sokak ve Sadri Alışık Sokak'tan İstiklal Caddesi'ne gidiş istikameti, Yeni Çarşı Caddesi İstiklal Caddesi kesişimi İstiklal'e akım verilmeyecek ve Taksim Tünel girişi İstiklal Caddesi'ne giriş trafiğine izin verilmeyecek.
Atıf Yılmaz - 07.03.2021
İstanbul'da kadınlar günü nedeniyle yarın kapatılacak yollar
5.Sadri Alışık Sokak - Atıf Yılmaz Caddesi trafiğe kapatılacak.
Atıf Yılmaz - 18.02.2021
GRAFİKLİ "Kısa ömründe birçok eserde oynayan : Yaman Okay"
Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı "Düş Gezginleri" filminde de Okay, Lale Mansur, Meral Oğuz, Selçuk Özer, Sema Çeyrekbaşı, Memduh Ün, Nilüfer Aydan, Deniz Türkali ile birlikte rol aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Atıf Yılmaz Haberleri | Atıf Yılmaz Kimdir - Haberler - Atıf Yılmaz haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Atıf Yılmaz kimdir, hayatı ve biyografisi. Müzede Suare 14-18 Eylül'de Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.9.2021 06:06:40. #1.16#

title