Aslı Ayan'ın Annesi Başbakan'a Mektup Yazdı - Haberler
Haberi Paylaş

Aslı Ayan'ın Annesi Başbakan'a Mektup Yazdı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Aslı Ayan'ın Annesi Başbakan'a Mektup Yazdı

İstanbul'da, geçtiğimiz yıl üniversite öğrenimi gördüğü sırada alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu ölen Aslı Ayan'ın annesi Alev Ayan, kızına çarpan sürücüye 3 yıl ceza verilmesine tepki göstererek, Başbakan Recep Tayyip...

İstanbul'da, geçtiğimiz yıl üniversite öğrenimi gördüğü sırada alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu ölen Aslı Ayan'ın annesi Alev Ayan, kızına çarpan sürücüye 3 yıl ceza verilmesine tepki göstererek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, trafik cezalarının artırılması talebinde bulunduğu mektup gönderdi.

Kızının öldüğü günden bu yana gözyaşı döktüğünü ve evden dışarı çıkmadığını söyleyen anne Alev Ayan, sadece cuma günleri kızının mezarına gitmek için evden dışarıya çıkabildiğini söyledi. Kızının hatırlarıyla yaşadığını ve onu yalnız bırakmamak için dışarıya çıkmadığını belirten anne Ayan, bu süreçte kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Kızının mezarına, halen İstanbul ve çeşitli yerlerden ziyaretçiler geldiğini aktaran Ayan, kızına çarpan sürücünün 3 yıl ceza almasına çok şaşırdıklarını, bu trafik cezalarının değişmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Trafik cezalarının caydırıcı olması için artırılması talebiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazan Alev Ayan, mektubunda şu ifadelere yer verdi

119 promil alkolle ehliyeti alınan bir kişi, nasıl yeniden trafiğe çıkarılır. Türk erkeğinin yanlış bildiği iki şey var. Birincisi, en kalabalık caddede '130 basarım, hız yaparım, hiç kaza yapmam' düşüncesi. İkincisi ise 'ben ne kadar içersem içeyim, bana hiçbir şey olmaz' düşüncesi. Bir şişe bira, 9 saatte vücuttan atılıyorsa, sana da, karşındakine de olanlar olur. Ehliyet bir kağıt parçası, onun bir zararı tehlikesi yok. Tehlikeli olan araç ve sürücüsü. Eğer ehliyetlerine el konulup, bir ay garaj parası ödenirse, hem devlet kazanır, hem de yayalar. İçkili araç kullanma cezası 3 aşamalı. 700 lira ile 1400 lira arası, bu içkili araç kullanana 3 defa daha aynı hatayı yapabilirsin demek. Hükümetin sigara yasağında uyguladığı kararlı tutumu, trafik kararlarında da uygulayıp başarılı olacağına inanıyorum. Aslı, bizim aileden dördüncü kurban. Dayım, teyzem, 34 yıl önce babam ve şimdi de Aslı. 34 yıl önce babamın hayatını kaybetmesinin cezası 2 yıldı, şu anda 3 yıl.

Kazada ailelerini kaybeden ailelere de seslenen anne Alev Ayan, Başbakan'a trafik cezalarının artırılması için dilekçe yazın. O da bir baba ve eminim ailesinde trafikte kaybettiği yakınları vardır. Bu konuda hassas olacağından eminim. Şimdi soruyorum, çarpan kişinin hakları varsa, benim 20 yaşındaki kızımın önünde yaşayabileceği 40-50 yılın adaletini nasıl ve kim sağlayacak Gazeteler doğum gününde 'bir daha öldü' diye yazmış. Doğru, hepimiz bir daha öldük. Nurlar içinde yat yavrum, senin adaletini Allah sağlayacak diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title