Avrupa haritası değişebilir! Başbakan Rama'dan Arnavutluk ve Kosova için birleşme sinyali - Haberler
Haberi Paylaş

Avrupa haritası değişebilir! Başbakan Rama'dan Arnavutluk ve Kosova için birleşme sinyali

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, daha önce yaptığı Arnavutluk ve Kosova'nın birleşiminden oluşacak "Büyük Arnavutluk mümkün" açıklamasını bir adım ileri taşıdı. Basın mensuplarının bir referandum düzenlenmesi halinde ne yönde oy vereceği sorulan Rama, Arnavutluk ve Kosova'nın birleşmesi için yapılacak olan bir referandumda "evet" oyu vereceğini açıkladı.

Arnavutluk'un Elbasan kentinde düzenlenen Arnavutluk- Kosova arasındaki 7'nci olağan görüşmede, Arnavutluk ve Kosova arasında 14 anlaşma imzalandı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'ya ortak basın toplantısı sırasında iki ülkenin birleşmesi için bir referandum düzenlenmesi halinde ne yönde oy verecekleri soruldu. Rama soru üzerine yaptığı açıklamada, cevabının bazı ülkeler tarafından yanlış anlaşılmaması için 'fal bakarak' cevap vermeyi tercih ettiğini ifade ederek, "Bu referandum bir gün yapılacak ama ne zaman ben bilmiyorum. Bir gün barışçıl bir şekilde böyle bir referandum düzenlenirse oy verme etiğine karşı çıkarak açık bir şekilde 'evet' oyu kullanacağım" dedi.

Avrupa haritası değişebilir! Başbakan Rama'dan Arnavutluk ve Kosova için birleşme sinyali

Rama, verdiği cevabın bazı yerlerde büyük yankı uyandırabileceğini belirterek, yanlış anlaşılmaması için de yine "fal bakarak" cevap verdiğini açıkladı. Rama ayrıca, sokaklara çıkıp bağıracak olanlara da "falcılar yargılanamaz" diyeceklerini de dile getirdi.

Öte yandan Rama Alman basınına verdiği eski demeçlerde, Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne üye olmaması halinde Arnavutluk ile Kosova'nın birleşebileceğini dile getirmişti.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Togo Cumhuriyeti, Referandum, Edi Rama, Kosova, Politika, Haber

title