Diplomatik Kuryeyle Kokain Kaçıran Çete Büyükelçinin Uyanıklığı Sayesinde Yakalandı
BBC

Diplomatik Kuryeyle Kokain Kaçıran Çete Büyükelçinin Uyanıklığı Sayesinde Yakalandı

Önceki yıl Rus büyükelçiliğine ait diplomatik kuryede 400 kg kokain bulan Arjantin polisi Avrupa'ya bu yolla uyuşturucu madde kaçıran çetenin beş üyesini yakaladı.

Arjantinli yetkililer, ülkeden diplomatik kurye ile Avrupa'ya kokain kaçıran şebekenin beş üyesinin yakalandığını açıkladı.

RUS BÜYÜKELÇİ FARK ETTİ

Polis 2016 yılının Aralık ayında, durumu fark eden Rusya büyükelçisinin ihbarı üzerine büyükelçiliğe bağlı bir binada arama yapmış ve diplomatik kuryenin içine yerleştirilmiş 400 kg kokain bulmuştu.

Arjantin polisi kokaini bulduğunu açıklamadı ve gizli bir operasyon başlattı. Polis, kokaini alıp yerine un yerleştirdiği diplomatik bagaja takip cihazları yerleştirdi. Arjantinli yetkililer operasyon sayesinde Arjantin ve Rusya'da bazı kişilerin tutuklandığını açıkladı.

PİYASA DEĞERİ 50 MİLYON EURO

Arjantin İçişleri Bakanı Patricia Bullrich, Buenos Aires'deki Rusya Büyükelçiliği'nde bulunan gayet saf ve iyi kalite kokainin piyasa değerinin 50 milyon euro olduğunu söyledi. Arjantin, Rusya, Almanya üçgeni Bakan, kokainin Rusya ve muhtemelen Almanya'ya gönderildiğini kaydetti.

Kaçakçılık şebekesinin başı olduğu düşünülen kişinin Almanya'da olduğunu ve Alman polisi tarafından tutuklanmasının beklendiğini de ekledi. Şu ana kadar Arjantin'de iki ve Rusya'da üç kişinin tutuklandığı açıklandı.

TUTUKLANANLARDAN BİRİ DE POLİS

Operasyon, Arjantin ve Rusya güvenlik örgütlerinin işbirliği ile yapıldı. Arjantin İçişleri Bakanı, Buenos Aires'te tutuklananlardan birinin polis memuru olduğunu söyledi.

BBC