Ankara ve Kiev Uçak Üretiminde İşbirliği Yapacak

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Ankara ve Kiev'in hava araçları üreticisi Antonov şirketinin tesislerinde yolcu ve kargo uçağı üretme kararı aldığını belirtti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadiy Zubko, Türkiye'yle yapılan işbirliği hakkında açıklamalarda bulundu. Zubko, Kiev'de yapılan 10. Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği toplantısına ilişkin açıklamasında, Türkiye ve Ukrayna'nın hava araçları üreticisi Antonov şirketinin tesislerinde yolcu ve kargo uçağı üretme kararı aldığını belirtti.

"2 ÜLKE UZAY ALANINDA DA İŞBİRLİĞİ YAPACAK"

Zubko, "An-158 tipi yolcu uçağı baz alınarak Türkiye için TAN-158 tipi yolcu uçağı, An-178 baz alınarak kargo uçağı geliştirme ve üretme konusunda anlaşma sağlandı" diyen Zubko, iki ülkenin uzay alanında da işbirliği yapacağının altını çizdi.

"NÜKLEER SANTRAL GÜVENLİĞİNE DAİR DANIŞMANLIK DA VERECEK"

Öte yandan Zubko, görüşmeler çerçevesinde Ukrayna'nın Türkiye'ye nükleer santral güvenliğine dair danışmanlık vermesinin kararlaştırıldığını ifade etti. Zubko, bu alandaki işbirliğinin nükleer santral personeli yetiştirme, Türk öğrencilerin Ukrayna'da staj görmesi gibi hususları kapsayacağını da belirtti.

Kaynak: Milliyet.